Deian Sorescu Raków Czestochowa Fotbal extern Deian Sorescu
Data publicarii: Joi 27 Ianuarie 2022, 21:02
Data actualizarii: Joi 27 Ianuarie 2022, 21:05

Deian Sorescu (24 de ani) a debutat la Rakow Czestochowa, echipă care l-a transferat de la Dinamo București.

Rakow a disputat un meci amical în compania celor de la Zorya Lugansk. Sorescu a început partida din postura de rezervă, dar a fost introdus pe parcurs.

Polonezii s-au impus cu 3-2, cu un gol marcat în minutul 90+3. La pauză, cele două echipe erau la egalitate, scor 1-1.

În campionat, Sorescu va avea ocazia să debuteze pe 6 februarie, pe teren propriu, în compania celor de la Wisla Cracovia.

Sorescu este golgherul lui Dinamo în Liga 1, cu opt reușite în 20 de partide, cifră la care se mai adaugă și un assist. Acesta este evaluat de site-urile de specialitate la 1,9 milioane de euro.

Clubul din Polonia a plătit aproximativ 800.000 de euro pe transferul jucătorului de bandă dreaptă, care a semnat cu Rakow un contract valabil până în iunie 2025.