bogdan racovitan Deian Sorescu Echipa Nationala Ekstraklasa Raków Czestochowa Stranieri
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 08:32
Data actualizarii: Duminica 13 Februarie 2022, 08:41

Fostul dinamovist a debutat și el aseară, în timp ce Racovițan a jucat al doilea meci consecutiv și a fost integralist.

Rakow Czestochowa, cu Bogdan Racovițan titular și Deian Sorescu introdus în teren din minutul 74, s-a impus ieri în deplasarea de la Radomiak Radom, scor 1-0 în etapa 21 din Ekstraklasa.

Golul a fost marcat în secunda 13 de grecul Papanikolaou. Astfel, echipa românilor a urcat până pe locul 2 în clasamentul din Polonia, la patru puncte în spatele liderului Lech Poznan.

”Antrenorul Marek Papszun a hotărât să facă o singură schimbare în echipa de start față de cea din etapa trecută, cu Wisla Cracovia. În locul lui Wiktor Dlugosz, Bogdan Racovițan a apărut pe gazon încă din primul minut”, a precizat site-ul oficial al clubului polonez.

După ce debutase etapa trecută, Racovițan a fost integralist cu Radomiak, jucând pe postul de fundaș central într-un sistem 3-4-3.

Sorescu, care a debutat oficial ieri pentru Rakow, a evoluat în ultimul sfert de oră ca mijlocaș dreapta.