FOTO ȘI VIDEO ”Drăguțul jucător” ironizat de selecționerul Edward Iordănescu și-a calificat echipa în finala Cupei! 360 de minute jucate în ultimele 3 meciuri

Valentin Cojocaru Echipa Nationala edward iordanescu Ekstraklasa Pogon Szczecin Stranieri
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2024, 10:42
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 10:51

Valentin Cojocaru este om de bază la Pogon Szczecin și a avut un rol decisiv în semifinala competiției din Polonia.

Cu portarul Valentin Cojocaru din nou integralist timp de 120 de minute, ca și în optimi și sferturi, Pogon Szczecin s-a impus cu 2-1 în semifinala Cupei Poloniei cu Jagiellonia Bialystok, de miercuri seara, și va juca astfel cu trofeul pe masă în finala de pe 2 mai cu Wisla Cracovia, de pe Stadionul Național din Varșovia.

Efthymis Koulouris (59) și Fredrik Ulvestad (98), respectiv Bartlomiej Wdowik (79) au fost marcatorii întâlnirii, iar Valentin Cojocaru a avut câteva intervenții excelente, după cum a notat site-ul oficial al lui Pogon Szczecin.

Goalkeeper-ul român a scos șutul lui Dominik Marczuk din finalul primei reprize, apoi a apărat de două ori în fața lui Jose Naranjo în partea secundă, plus încă o dată în prelungiri în fața aceluiași atacant spaniol al adversarilor!

Valentin Cojocaru, desemnat cel mai bun debutant al campionatului Poloniei

În luna ianuarie, Ekstraklasa a publicat echipa ideală a debutanților din acest sezon din campionatul Poloniei, iar Valentin Cojocaru a fost desemnat cel mai bun portar!

”Românul a sărit peste perioada de pregătire, alăturându-se clubului la finalul perioadei de transferuri din vară. Aruncat la greu, el și-a început aventura în Polonia cu un meci din runda a 8-a din septembrie, contra celor de la Korona Kielce.

Pogon a avut atunci o serie de patru înfrângeri la rând, dar imediat după debutul lui Cojocaru a câștigat șase din următoarele opt meciuri, românul păstrând poarta ”curată” în jumătate dintre ele.

Noul portar al lui Pogoń Szczecin a încheiat anul 2023 cu 35 de șuturi apărate și cu prezența în echipa ultimei etape”, a explicat alegerea făcută site-ul oficial al Ekstraklasa.

De unde a pornit războiul Valentin Cojocaru - Edward Iordănescu

Declarațiile date de portarul Valentin Cojocaru înaintea meciului naționalei cu Belarus, 0-0 din preliminariile Euro 2024, nu i-au picat deloc bine lui Edward Iordănescu, selecționerul comentând atunci acuzațiile la conferința de presă:

”Drăguțului jucător îi amintesc un lucru. (...) E un băiat pe care l-am considerat talentat, dar care nu a intrat în circuitul naționalei, nu prea a fost convocat nici înainte să vin eu aici”.

Cojocaru acuzase selecția făcută pe ”pile” la națională, în condițiile în care, spune goalkeeper-ul, el este cel mai bun portar din Polonia, campionat peste cel al României, și nu face gafele pe care le face în schimb titularul dintre buturi de la reprezentativa ”tricolorilor”.

Valentin Cojocaru are în CV o finală de Conference League cu Feyenoord Rotterdam

Fostul portar de la Dinamo, Steaua/FCSB sau Viitorul Constanța a jucat în ultimele sezoane la Dnipro-1 în Ucraina, Feyenoord Rotterdam (cu care are finala de Conference League din 2022 în CV, fără să evolueze însă vreun meci oficial) și Oud-Heverlee Leuven în Belgia, ultimul club împrumutându-l la Pogon Szczecin în luna septembrie.

Foto și video: Pogon Szczecin