FOTO ȘI VIDEO Daniel Boloca, ”excelent pe teren și oxigen pur pentru Sassuolo” în victoria cu campioana Inter Milano!

Daniel Boloca Echipa Nationala Inter Milano nationala Italiei Sassuolo Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Duminica 05 Mai 2024, 09:43
Data actualizarii: Duminica 05 Mai 2024, 11:08

Echipa internaționalului român luptă pentru salvarea de la retrogradare.

Cu Daniel Boloca intrat pe teren în minutul 60 de data aceasta, Sassuolo a câștigat sâmbătă seara meciul cu campioana en-titre Inter Milano, 1-0 în etapa a 35-a din Serie A, gol Armand Lauriente ('20).

De regulă titular la Sassuolo, deja fostul internațional român, intrat acum în circuitul reprezentativei Italiei, a făcut însă un meci foarte bun și cu Inter, chiar dacă a prins doar ultima jumătate de oră.

”A intrat excelent pe teren, i-a oferit oxigen pur lui Sassuolo”, a scris Eurosport.it, care i-a dat lui Boloca nota 6.

Calciomercato l-a notat cu 6,5, în timp ce publicația locală SassuoloNews a remarcat ”mingile bune jucate în ambele faze” de mijlocașul central româno-italian.

Daniel Boloca a impresionat și în 3-3 cu AC Milan

La mijlocul lunii trecute, Daniel Boloca a fost titular la Sassuolo în 3-3 cu AC Milan, echipa de pe locul 2 din Serie A.

”Grande prestazione” (Tuttosport) și ”Ordine e geometrie” (Gazzetta dello Sport) au scris atunci publicațiile italiene, remarcând personalitatea și calitatea arătate în joc de mijlocașul în vârstă de 25 de ani.

Daniel Boloca, de la naționala României la naționala Italiei

Daniel Boloca are 31 de meciuri oficiale în acest sezon în Serie A și Coppa Italia.

El a și înscris 2 goluri pentru Sassuolo, echipă care se află pe locul 19 în campionat după 35 de etape, la două puncte distanță de salvare.

Internaționalul român, care a fost însă folosit doar 6 minute în cele 4 partide pentru care a fost chemat de Edward Iordănescu în 2022, se află de mai bine de un an pe lista selecționerilor Italiei.

Fostul selecționer Roberto Mancini l-a și convocat la un stagiu de pregătire și un meci-test, iar actualul, Luciano Spalletti, îl are și el în vedere, conform presei din Peninsulă.

Rezumatul video al meciului Sassuolo - Inter Milano 1-0