LIVE TEXT Dan Petrescu, DEZASTRU complet la Jeonbuk Hyundai Motors: ”Scăpați de ei”! Pleacă de la echipă de pe ultimul loc după un nou eșec

Dan Petrescu AFC Champions League Jeju United Jeonbuk Hyundai Motors K League 1 Stranieri
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 15:30
Data actualizarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 15:34

Antrenorul român a dus-o pe Jeonbuk în coada clasamentului din K League 1 după ce a fost eliminat și din AFC Champions League de rivala sud-coreeană Ulsan Hyundai.

FINAL Jeju United - Jeonbuk Hyundai Motors 2-0 (Yeo Hong-gyu '29, Jin Sung-wook '90+8)

* Meciul se termină după 10 minute de prelungiri, în care Jeonbuk-ul lui Dan Petrescu mai primește un gol! Echipa rămâne pe ultimul loc, iar fanii cer insistent demiterea antrenorului român și a directorului Roberto Di Matteo: ”Scăpați de ei!”.

* Contul de X (fostul Twitter) Jeonbuk Fan cere din nou demisia lui Dan Petrescu! Jeonbuk joacă în 10 din minutul 80, după eliminarea fundașului Kim Jin-su.

* Imediat după golul primit în minutul 29, Dan Petrescu a făcut două schimbări, ambele post pe post!

* ”Jeonbuk need korean coach”, au comentat fanii pe pagina oficială de Facebook a clubului, chiar înainte de începerea meciului.

Știrea inițială

Dan Petrescu a ajuns cu Jeonbuk Hyundai Motors la retrogradare, asta dacă o mai apucă!

Antrenorul român tremură după seria catastrofală de meciuri fără victorie, care a trimis echipa pe ultimul loc în K League 1.

De remarcat că în Coreea de Sud primul criteriu de departajare, după numărul de puncte, este numărul de goluri marcate (indiferent de cele primite), și abia apoi urmează golaverajul!

După ce echipa antrenată de Dan Petrescu a fost eliminată în sferturile AFC Champions League de o altă formație din Coreea de Sud și tot cu același sponsor, Ulsan Hyundai, Jeonbuk întâlnește miercuri, de la ora 13:30, în deplasare, pe Jeju United, un meci care este crucial pentru soarta românului în Coreea de Sud.