Dan Petrescu AFC Champions League Jeonbuk Hyundai Motors pohang steelers ulsan hyundai Stranieri
Data publicarii: Marti 12 Martie 2024, 13:56
Data actualizarii: Marti 12 Martie 2024, 14:04

Jeonbuk Hyundai Motors, echipa antrenată de tehnicianul român, a întâlnit-o în sferturile Ligii Campionilor Asiei pe Ulsan Hyundai, ambele cluburi fiind din Coreea de Sud.

FINAL Ulsan Hyundai vs Jeonbuk Hyundai Motors 1-0 (Seol Young-woo '45+2) (în tur, 1-1)

MIN. 90+5 Ulsan - Jeonbuk se termină 1-0, după un meci totuși echilibrat, și echipa lui Dan Petrescu ratează calificarea în semifinalele AFC Champions League!

MIN. 90 Se arată cinci minute de prelungiri.

MIN. 45+2 Ulsan deschide scorul practic la ultima fază din prima repriză, 1-0 pentru gazde după golul lui Seol Young-woo, și Dan Petrescu este eliminat la acest scor!

* Nana Boateng (ex-CFR Cluj) este rezervă la Jeonbuk.

Marți, de la ora 12:00, se joacă returul decisiv pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor Asiei, competiția numărul 1 inter-cluburi de pe continent unde Jeonbuk Hyundai Motors, echipa antrenată de Dan Petrescu, a întâlnit în fazele superioare de până acum numai echipe din Coreea de Sud, Pohang Steelers în optimi și acum Ulsan Hyundai în sferturi.

În tur a fost 1-1, iar Dan Petrescu a afirmat că echipa sa ar fi meritat victoria, invocând penalty-ul ratat din prima repriză de către Tiago Orobó ca fiind momentul cheie de a închide partida:

"A fost un joc bun. Mare păcat că nu am câștigat. Îmi cer scuze față de suporteri. Jeonbuk merita să câștige, dar, asta face parte din joc. Credem că lovitura de pedeapsă ratată ne-a demoralizat.

Am ajuns să câștigăm doar un punct din cauza unei mari greșeli, ceea ce este regretabil. După ce am fost egalați am avut o șansă mare, dar nu am obținut victoria.

Vom juca mai bine în al doilea meci. A fost o singură greșeală. În afară de asta, jucătorii au luptat foarte bine".

Dan Petrescu e ”Mister X”! Scor identic înregistrat de echipa ”Bursucului” în ultimele patru meciuri

Echipa antrenată de Dan Petrescu, Jeonbuk Hyundai Motors, a înregistrat sâmbătă al patrulea rezultat identic consecutiv, 1-1 în a doua rundă din campionatul Coreei de Sud cu Suwon City.

Precedentele trei întâlniri au fost, în ordine cronologică, Pohang - Jeonbuk 1-1 în returul optimilor AFC Champions League, Jeonbuk - Daejeon 1-1 în prima etapă din K League 1 și Jeonbuk - Ulsan 1-1 în turul sferturilor de finală din aceeași AFC Champions League.