VIDEO Concurență pentru George Pușcaș la națională! După Drăguș, Alibec a marcat din afara careului

Denis Alibec Muaither SC Qatar Stranieri
Data publicarii: Vineri 29 Septembrie 2023, 21:45
Data actualizarii: Vineri 29 Septembrie 2023, 22:24

Muaither SC a jucat în deplasare cu Al Ahli Doha în a cincea etapă din prima ligă a Qatarului.

Denis Alibec (32 ani) a fost titular în duelul echipei sale cu Al Ahli Doha. Gazdele au trecut în avantaj în minutul 26, prin Al Naimat, iar în minutul 30, Sliti a dublat avantajul. Tihi a dus-o pe Al Ahli la 3-0 în minutul 58, iar meciul părea decis.

Atacantul român a reușit însă să reducă din diferență și să marcheze pentru echipa sa, cu un șut din afara careului, care l-a păcălit pe portarul advers, în minutul 66. Oaspeții au mai înscris o dată, prin Arias, două minute mai târziu.

Denis Alibec, al doilea gol pentru Muaither

Denis Alibec a ajuns astfel la al doilea gol marcat pentru noua echipă și are și un assist, reușit în etapa trecută, când Muaither a remizat cu Shamal, scor 2-2. Atacantul român se află pe lista preliminară a stranierilor convocați de selecționer pentru 'dubla' cu Belarus și Andorra, astfel că golul marcat este o veste bună pentru Edward Iordănescu.

Fotbalistul a fost titular în remiza cu Israel, scor 1-1, în care a marcat singurul gol al tricolorilor, însă în meciul cu Kosovo și-a pierdut statutul de titular în fața lui George Pușcaș, fiind trimis în teren în startul reprizei secunde.

Lotul preliminar anunțat de Edward Iordănescu

PORTARI: Ionuț Radu (Bournemouth | Anglia, 4/0), Florin Niță (Gaziantep | Turcia, 19/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Rayo Vallecano | Spania, 12/1), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 9/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 25/2), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Virgil Ghiță (Cracovia | Polonia, 1/0), Andrei Burcă (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 21/1), Bogdan Racovițan (Raków | Polonia, 0/0), Andres Dumitrescu (Slavia Praga | Cehia, 0/0);

MIJLOCAȘI: Marius Marin (Pisa | Italia, 12/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 48/2), Nicolae Stanciu (Damac FC | Arabia Saudită, 62/13), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 32/4), Olimpiu Moruțan (Ankaragucu | Turcia, 11/1), Dennis Man (Parma | Italia, 19/6), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 27/2), Alexandru Dobre (Famalicão | Portugalia, 2/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 14/4), Deian Sorescu (Raków | Polonia, 13/0);

ATACANȚI: George Pușcaș (Genoa | Italia, 38/10), Denis Alibec (Muaither | Qatar, 33/4), Denis Drăguș (Gaziantep | Turcia, 5/2), Florin Tănase (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2), Florin Andone (CD Eldense | Spania, 25/2).