„Am făcut un meci prost!” Denis Alibec, sincer după remiza cu Israel

Romania Denis Alibec Israel Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 00:29
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 00:33

Naționala României a jucat cu Israel, pe teren propriu, în a cincea rundă a preliminariilor EURO 2024, scor 1-1.

Denis Alibec a deschis scorul pe Arena Națională, în minutul 27, după ce a profitat de gafa portarului oaspeților, venită în urma șutului de la distanță a lui Nicolae Stanciu. Deși au intrat cu avantaj la pauză, tricolorii nu au reușit să țină de avantaj, iar în minutul 53, Oscar Gloukh a egalat cu o execuție frumoasă, cu efect, din colțul careului.

Denis Alibec: „Sper să joc mult mai bine cu Kosovo!”

Marcatorul golului a vorbit la finalul meciului, extrem de nemulțumit și critic în urma remizei. Denis Alibec a recunoscut că echipa a lăsat controlul adversarului, însă a precizat că naționala va lupta la victorie în  următoarele meciuri.

„Eu zic că am făcut un meci prost, după ce am marcat ne-am retras un pic și au controlat jocul după 1-0, chiar dacă puteam câștiga s-a întâmplat să luăm gol și nu am reacționat cum ar fi trebuit.

Pentru noi era foarte importantă această victorie, dar nu avem ce face, trebuie să mergem mai departe, să câștigăm meciul cu Kosovo, după să luăm șase puncte cu Andorra și Belarus. Zic și eu că ne-am retras, au pus și ei presiune pe noi, poate dacă nu luam gol așa repede, eu zic că reușeam să câștigăm și să marcăm golul 2.

Va fi un final foarte strâns de grupă, important e să câștigăm cât mai multe meciuri și să rămânem pe primele două locuri. Doamne ajută să dau gol cu Kosovo, dar sper să joc mult mai bine decât am făcut-o în această seară și să ajut echipa mai mult”, a declarat Denis Alibec la final.

În urma rezultatelor din runda a cincea, România rămâne pe locul secund în grupa I din preliminarii, cu 9 puncte, la o lungime peste Israel și la două sub liderul Elveția.