George Puscas Denis Alibec Echipa Nationala edward iordanescu nationala Kosovo Nationala
Data publicarii: Marti 12 Septembrie 2023, 13:41
Data actualizarii: Marti 12 Septembrie 2023, 13:49

România - Kosovo din preliminariile Euro 2024 se joacă marți, de la ora 21:45, pe Arena Națională.

Meciul România - Kosovo din preliminariile Euro 2024 se joacă marți, de la ora 21:45, pe Arena Națională, acolo unde ”tricolorii” lui Edward Iordănescu au tremurat serios sâmbătă în 1-1 cu Israel, în fața celor aproape 50.000 de suporteri prezenți în tribune.

Conform Fanatik, selecționerul se gândește să-l titularizeze pe postul de vârf pe George Pușcaș, cel care și-a bătut joc de o ocazie imensă în partida cu Israel, în detrimentul lui Denis Alibec, titular sâmbătă.

George Pușcaș are doar 2 goluri marcate în 2023 și nu are minute jucate în acest sezon

Trei sunt atacanții de careu convocați de seleționer pentru ”dubla” cu Israel și Kosovo: George Pușcaș (Genoa), Denis Alibec (Muaither - Qatar) și surpriza Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0) - lipsește însă golgheterul campionatului României, Aurelian Chițu de la FC U Craiova (6 goluri și 3 pase de gol în primele 8 etape).

Pușcaș, de pildă, are doar 2 goluri marcate în anul calendaristic 2023, în cele 25 de meciuri în toate competițile în care a fost în lot la echipa de club sau echipa națională.

Iar în acest sezon, vârful care a promovat cu Genoa din Serie B în Serie A nu are nici măcar un minut oficial jucat!