VIDEO Aici joacă Alibec! Autogol cum rar se vede, eliminare și sezon încheiat cu gol pentru atacantul așteptat la FCSB

Denis Alibec Al Wakra Muaither SC Qatar Stranieri
Data publicarii: Vineri 10 Mai 2024, 09:48
Data actualizarii: Vineri 10 Mai 2024, 09:53

Denis Alibec (33 de ani) a încheiat sezonul din Qatar, la Muaither SC, club care l-a transferat în vara anului trecut.

Muaither SC a retrogradat în liga a doua pe 28 aprilie, după disputarea ultimei etape din Qatar. Formația lui Denis Alibec a încheiat pe locul 12, ultimul, iar în stagiunea următoare va evolua în eșalonul secund.

Denis Alibec a marcat la ultimul meci din Qatar: gol în timpul regulamentar și la loviturile de departajare

Joi, Muaither SC a fost eliminată și din Cupa Emirului. În optimile de finală ale competiției, formația internaționalului român a pierdut la loviturile de departajare împotriva lui Al Wakra. A fost 2-2 în timpul regulamentar, 3-3 după prelungiri și 4-5 după loviturile de departajare

Denis Alibec, unul dintre atacanții doriți de Gigi Becali la FCSB în această vară, a deschis scorul în minutul 13, după o preluare spectaculoasă în careul advers și un șut cu piciorul stâng.

Al Wakra, locul 4 în prima ligă din Qatar, a egalat în minutul 59, după o gafă colosală a lui Moataz Bostami. Colegul lui Alibec a primit o pasă de la portar la marginea propriului careu și a încercat să paseze din nou către goalkeeper, însă a trimis direct în propria poartă.

Meciul a ajuns dramatic în prelungiri, după un gol în minutul 90+8 al lui Muaither, iar ulterior la loviturile de departajare, unde Alibec a fost al cincilea executant al formației sale și a transformat cu un șut foarte puternic.

• Denis Alibec, al cărui contract cu Muaither SC expiră la finalul acestui sezon, își încheie aventura în Qatar cu 22 de meciuri, 6 goluri și 4 pase decisive.