FOTO Alexandru Cicâldău, titular în al doilea amical al verii cu Galatasaray. Turcii au pierdut modest cu ungurii de la MOL Fehervar

Alexandru Cicaldau amical Galatasaray Galatasaray amical MOL Fehervar Stranieri
Data publicarii: Miercuri 13 Iulie 2022, 21:00
Data actualizarii: Miercuri 13 Iulie 2022, 21:55

MOL Fehervar și Galatasaray se vor duela într-un amical, iar Cicâldău este titular.

Galatasaray a pierdut al doilea amical al verii cu 1-0. Ungurii de la MOL Fehervar s-au impus prin golul lui Kenan Kodro din minutul 32. Alexandru Cicâldău a fost înlocuit cu 17 minute înainte de fluierul final, Emre Kilinc i-a luat locul, dar scorul a rămas la fel. Olimpiu Moruțan nu a beneficiat de niciun minut în această partidă.

MOL Fehervar - Galatasaray 1-0

Min. 90 Centralul încheie partida.

Min. 45 Prima repriză s-a încheiat, fluierul arbitrului trimite jucătorii la vestiare.

Min. 32 GOOOOL MOL! Formația maghiară deblochează tabela din marcaj prin golul lui Kenan Kodro! Echipa lui Alexandru Cicâldău este în dezavantaj.

20:00 Partida a început!

Alexandru Cicâldău va fi prezent în al doilea amical la Galatasaray. Formația turcă a mai disputat unul în această vară, împotriva lui Sturm Graz, pe care l-au pierdut cu 2-1, după ce au deblocat tabela de marcaj în prima repriză.

Echipe de start

Ambele formații au anunțat pe cine vor trimite în teren în meciul de antrenament susținut înaintea de startul campionatelor.

• Galatasaray: Batuhan, Van Aanholt, Kerem, Mostafa, Berkan, Emre, Nelsson, Cicâldău, Abdulkerim, Bariș, Yunus;
  • MOL: Kovacs, Rus, Fiola, Petrjak, Nego, Sabanov, Kodro, Pinto, Serafimov, Heister, Ledneu.

Internaționalul român Cicâldău a ajuns în vara anului 2021 la Galatasaray. Mai are contract cu formația din Turcia până în 2026. Cota pe piață a fostului jucător de la Universitatea Craiova este 7.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

Alexandru Cicâldău este produsul lui Gică Hagi de la propria sa academie de fotbal de la nivelul mării. Fotbalistul a promovat în 2014 la echipa under 19 a lui Viitorul, ca în 2016 să debuteze la echipa mare.