VIDEO Ce notă a primit Alex Dobre după ce a lovit un adversar în careu în thriller-ul din Cupă cu Porto, decis de golurile din '120+1 și '120+4

alex dobre Cupa Portugaliei famalicao FC Porto penalty Stranieri
Data publicarii: Vineri 05 Mai 2023, 11:31
Data actualizarii: Vineri 05 Mai 2023, 11:32

Famalicao, echipa românului, a fost eliminată greu, după prelungiri, de FC Porto, în semifinalele Cupei Portugaliei.

FC Porto s-a calificat dramatic joi seara în finala Cupei Portugaliei, după 5-3 la general contra lui Famalicao, iar partida retur pe ”Estadio do Dragao” a fost un veritabil thriller.

După 2-1 în turul din deplasare, FC Porto a pierdut cu același scor în timpul regulamentar. Famalicao, la care Alex Dobre a fost titular și a jucat 73 de minute, avea 2-1 după 90 de minute, în urma golurilor marcate de Jhonder Cadiz (21) și Ivan Jaime (75), respectiv Galeno (28), dintr-un penalty comis chiar de Dobre.

Lovitura aplicată de Dobre unui adversar, transformată de VAR în penalty pentru Porto

După consultarea VAR, românul a și primit cartonaș galben pentru lovitura aplicată adversarului Uribe.

Meciul a intrat în prelungiri, unde Porto a dat lovitura pe final, grație reușitelor lui Otavio (120+1) și Evanilson (120+4).

De data aceasta, nu a fost ziua lui Alex Dobre: Sofascore l-a notat cu 6,5, printre cele mai mici note de pe teren.