VIDEO Impact imediat. Alex Dobre, assist în Portugalia, la trei minute după intrarea pe teren

alex dobre famalicao Ferreira Portugalia Stranieri
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 09:20
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 09:19

Alex Dobre (24 de ani), fotbalistul lui Famalicao, a reușit o pasă decisivă în victoria echipei sale de pe terenul penultimei clasate Ferreira, scor 3-1, în runda cu numărul 27 din prima ligă a Portugaliei.

Internaționalul român a început meciul pe banca de rezerve, însă a fost introdus în minutul 67, la scorul de 1-1. Ferreira a condus cu 1-0 după golul lui Hernani Infande (34), iar Famalicao a egalat cu patru minute înainte de pauză, prin Jhonder Cadiz.

Alex Dobre, assist în Portugalia, la trei minute după intrarea pe teren

La trei minute după intrarea pe teren, Dobre a pasat decisiv pentru golul lui Ivan Jaime. A trimis spectaculos pentru coechipierul spaniol, din prima, care a înscris cu un șut de la marginea careului. Scorul final, 3-1 pentru Famalica, a fost stabilit de același Jaime, în minutul 87.

Dobre a fost foarte aproape și de gol, în minutul 75. Românul a trecut în viteză de un fundaș și a scăpat singur cu portarul celor de la Ferreira, care a reușit să respingă în corner. Pentru internaționalul român a fost meciul cu numărul 11 la Famalicao. Până acum și-a trecut în cont două goluri și o pasă decisivă.

Alex Dobre, care a debutat la naționala de seniori a României în martie, a fost împrumutat în iarnă de Dijon (liga a doau din Franța) la Famalicao. Portughezii au opțiunea de a-l transfera definitiv la finalul acestei stagiuni.

În urma victoriei de sâmbătă seară, Famalicao se află pe locul 9 în Portugalia, cu 36 de puncte. Echipa lui Alex Dobre pare scăpată de grijile retrogradării, având în vedere că are deja 17 puncte avans față de poziția care duce la baraj.