FOTO ȘI VIDEO Cât s-a încheiat meciul dintre FC Dallas, echipa lui Enes Sali, și Inter Miami, echipa lui Lionel Messi

Enes Sali FC Dallas Inter Miami Lionel Messi MLS Stranieri
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 09:48
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 09:52

Cele două formații din Major League Soccer s-au întâlnit într-o partidă amicală jucată pe ”Cotton Bowl” din Dallas.

FC Dallas și Inter Miami au disputat un meci amical pe ”Cotton Bowl” din Dallas în noaptea de luni spre marți, câștigat de gazde cu 1-0.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Jesus Ferreira, în minutul 3.

La Dallas, care a făcut nu mai puțin de 16 schimbări de-a lungul amicalului, a lipsit noua achiziție Enes Sali, recent transferat de la Farul Constanța.

La Inter Miami au jucat din primul minut în atac bunii prieteni Lionel Messi și Luis Suarez, schimbați împreună la mijlocul reprizei secunde.

Ce se întâmplă cu Enes Sali la FC Dallas

FC Dallas s-a reunit săptămâna trecută pentru cantonamentul de dinaintea startului noului sezon, însă Enes Sali a fost absent.

Clubul a anunțat pe site-ul oficial că fotbalistul român nu a ajuns încă la Dallas. Între timp, Sali a ajuns la echipă și chiar s-a pozat cu Messi cu prilejul amicalului.

FC Dallas trebuie să aștepte până pe 23 februarie pentru a-l putea avea oficial la dispoziție pe Enes Sali: "Încă nu e alături de echipă, iar motivul are legătură cu vârsta. FCD nu are dreptul să îl adauge în lot până când nu împlinește 18 ani", a explicat Big D Soccer.

Echipa lui Enes Sali va debuta în noul sezon din MLS pe 25 februarie, la scurt timp după ce românul va împlini 18 ani și va deveni eligibil pentru formația americană. În primul meci din 2024, FC Dallas va primi vizita lui San Jose Earthquakes.