Blestemul lui IL Luce! Momentul care il chinuie de 30 de ani l-a ingenuncheat si cu Chelsea! Istoria nebuna a meciurilor pierdute de Lucescu in ultima clipa:

Mircea Lucescu Barcelona Chelsea Sahtior Donetk Sevilla Stranieri
Data publicarii: Vineri 09 Noiembrie 2012, 09:00
Data actualizarii: Vineri 09 Noiembrie 2012, 08:59

Mircea Lucescu este cel mai bun antrenor roman in acest moment. A facut istorie la Donetk, ani la randul, insa a avut si multe ghinioane in cariera. Motivul este un meci din urma cu 30 de ani!

Lucescu a pierdut meciul cu Chlesea, din Liga, la ultima faza. Chiar daca au jucat bine, au pasat bine si s-au aparat la fel de bine, totul s-a pierdut la un corner, ultimul din meci, cand Moses a facut 3-2 pentru londonezi.

Il Luce are un intreg istoric al meciurilor pierdute pe final, de cele mai multe ori partide-cheie pentru calificare sau performante importante.

1985 - Romania - Irlanda de Nord - S-a terminat 0-1, dupa un meci pe care l-am dominat complet, insa am ratat calificarea la CM '86;

1993 - Brescia - Udinese - echipa lui Il Luce a pierdut barajul si a picat in Serie B. Portarul sau a primit gol direct din corner;

1997 - Rapid - Steaua - antrenor la Rapid, Lucescu a condus cu 1-0 pana pe final, cand Ciocoiu a egalat cu tibia. Rapid a pierdut apoi campionatul in ultima etapa;

2007 - Sahtior - Sevilla - Minerii aveau 2-1, insa portarul spaniolilor, Palop, a egalat in min 93. Apoi Valencia s-a calificat in sferturi dupa ce a marcat si in prelungiri

2009 - Sahtior - Barcelona - Lucescu a pierdut calificarea in optimi dupa ce a condus cu 1-0 pana in min 87. Barca a revenit si a castigat cu 2-1, golul victoriei fiind inscris in minutul 94.

Legenda spune ca in perioada in care o antrena pe Otelul Galati, la finalul anilor '80, tehnicianul Ioan Sdrobis s-a certat cu Lucescu senior, pe atunci la Dinamo, inaintea unei partide directe. Suparat ca Dinamo nu s-a dat la o parte, iar Otelul a retrogradat, "Parintele" l-a blestemat pe rivalul sau, urandu-i sa piarda toate jocurile pe final, scrie evz.