Mircea Lucescu, aroganta SUPREMA pentru milionarii lui Abramovich: "Asta e marea echipa a lui Chelsea? Au avut trei actiuni tot meciul!" Cum ii scoate din minti pe englezi:

Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 08 Noiembrie 2012, 09:12
Data actualizarii: Joi 08 Noiembrie 2012, 09:15

Sahtiorul lui Mircea Lucescu a pierdut in ultimul minut al meciului disputat pe Stamford Bridge, dar antrenorul roman nu a parut atat de afectat, spunand ca, pe langa faptul ca echipa sa se afla pe primul loc, a jucat mult mai bine decat gazdele.

Batut in minutul 94 cu un gol venit din cauza unei greseli impardonabile a portarului Pyatov, 'nea Mircea', asa cum este numit de suporterii romani, nu a parut prea afectat, laudandu-si indelung jucatorii, singurul criticat fiind chiar portarul vinovat pentru infrangere.

"Cred ca noi am jucat mai bine. Toti jucatorii nostri au incercat sa marcheze. Cred ca jocul nostru a fost mult mai organizat, am surprins prin schimbarile de directie si am avut mai multe ocazii la poarta lui Chelsea. Este foarte dezamagitor golul primit in ultimul minut. Le-am lasat spatii, a fost evident o greseala.

Infrangerea este dureroasa, dar mai avem doua meciuri de jucat in Champions League si avem un golaveraj mai bun ca Chelsea. Au fost, de asemenea, si greseli de arbitraj. Am incredere in jucatorii mei care au evoluat foarte bine.

Din nefericire, nu pot spune acelasi lucru si despre portarul nostru. Noi am repetat la antrenamente astfel de faze, dar cred ca portarul nostru a uitat de ele. Binenteles, sunt suparat. Cred ca i-a lipsit concentrarea sau poate experienta. E inacceptabil sa pierzi de o asemenea maniera",
a spus Lucescu dupa partida de la Londra.

Mai mult, fostul castigator al Supercupei Europei si al ultimei editii de Cupa Uefa le-a aruncat si o aroganta celor de la Chelsea, spunand ca echipa sa a pierdut punctele si nu Chelsea le-a castigat.

"Nu ne ramane decat sa ne concentram foarte bine pe celelalte doua meciuri. Sanse sunt in continuare, dar e pacat, pentru ca la 2-2 am avut 3-4 situatii mari. Ei au avut cateva actiuni individuale, atata tot.

Sunt puncte pierdute de noi, nu castigate de adversar. Asta e! Trebuie sa nu mai facem greselile astea. Lipsa de experienta, nesiguranta, relaxarea din final de joc, toate au dus la al treilea gol", a mai spus Mircea Lucescu pentru Dolce Sport.