Am cu ce! A debutat la seniori la 14 ani, acum joacă la AS Roma și este premiant la Olimpiada de Matematică

Patrick Gante AS Roma CA Oradea olimpiada matematica Stranieri
Data publicarii: Sambata 15 Ianuarie 2022, 10:10
Data actualizarii: Sambata 15 Ianuarie 2022, 10:12

Tânărul atacant român a avut un sfârșit de an foarte bun la echipa de juniori a clubului din Serie A.

Atacantul român Patrick Gânțe (17 ani și 1,93 metri) se află deja la al doilea sezon la AS Roma, unde evoluează în prezent pentru echipa Under 18.

După un start de campionat mai degrabă ezitant, tânărul vârf de careu i-a câștigat încetul cu încetul încrederea antrenorului Giuseppe Scurto, iar în ultimele două etape disputate din tur a înscris de fiecare dată.

Cu Hellas Verona a intrat la pauză și a stabilit în minutul 90 scorul final, 3-0, iar cu Fiorentina, meci pierdut cu 3-4, a fost titular și a marcat golul de 2-2 la sfârșitul primei reprize.

Ar putea intra fără examen la Facultatea de Matematică-Informatică

Gânțe a fost transferat de la CA Oradea, grupare pentru care a debutat la seniori la vârsta de 14 ani!

Conform eBihoreanul, fotbalistul a obținut locul al treilea la Olimpiada de Matematică, faza pe județ, rezultat care i-ar asigura, dacă își dorește acest lucru, admiterea fără examen la Facultatea de Matematică-Informatică din orașul natal Oradea.

Campionatul de juniori Under 18 ar fi trebuit să se reia în Italia la sfârșitul lui ianuarie, dar meciurile au fost amânate din cauza pandemiei de coronavirus.