FOTO Alexi Pitu, debut pentru Bordeaux la primul meci de la transfer! Primele imagini cu românul

alexi pitu Girondins Bordeaux Ligue 2 Stranieri
Data publicarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 21:46
Data actualizarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 23:14

Girondins de Bordeaux a jucat în deplasare cu Dijon în etapa cu numărul 20 din Ligue 2, scor 0-3.

Duelul ce pe Stade Gaston Gerard a reprezentat primul meci al francezilor după transferul lui Alexi Pitu (20 ani), care a fost inclus în lot și lăsat pe banca de rezerve. Tânărul român însă a primit deja o șansă din partea antrenorului David Guion, care l-a trimis în teren în repriza a doua.

La scorul 3-0 pentru Bordeaux, după 'dubla' lui Barbet și golul lui Bakwa, Alexi Pitu a fost trimis în teren în minutul 72, în locul lui Maja. Românul a bifat astfel primele sale minute în tricoul noii sale echipe.

Sursa foto: Twitter/@girondins

Alexi Pitu, lăudat de jurnaliștii de la L'Equipe!

„La 20 de ani, Pitu controlează cu ușurință balonul pe spații mici și are capacitatea de a pătrunde atânc în terenul adversarilor, reușind astfel să-i seducă pe oficialii lui Bordeaux”, au scris jurnaliștii de la L'Equipe despre fotbalistul român.