VIDEO Alex Mățan este cu un picior în finala Champions League! Columbus Crew are acum prima șansă la calificare

Alex Matan Columbus Crew CONCACAF Champions Cup MLS Monterrey Stranieri
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 13:36
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 13:41

Românul a fost pe teren în victoria cu mexicanii de la Monterrey.

Echipa americană Columbus Crew, cu românul Alexandru Măţan (24 de ani) introdus pe final, a învins formaţia mexicană Monterrey cu scorul de 2-1, miercuri, pe teren propriu, în prima manşă a semifinalelor Cupei Campionilor CONCACAF la fotbal.

Columbianul Cucho Hernandez (25) a deschis scorul prin campioana MLS, argentinianul Maximiliano Meza (58) a restabilit egalitatea, dar canadianul Jacen Russell-Rowe (72) a marcat golul victoriei. VIDEO AICI

Mexic domină CONCACAF Champions Cup

Măţan a fost introdus în minutul 84 în locul lui Russell-Rowe.

Manşa secundă va avea loc pe 1 mai, la Guadalupe (Mexic).

În cealaltă semifinală, între două echipe mexicane, Pachuca şi Club America au remizat, 1-1, marţi.

Alex Mățan, rol decisiv pentru Columbus Crew în Champions Cup

Ignorat de selecționerul Edward Iordănescu, Alex Mățan și-a adus din plin aportul la calificarea lui Columbus Crew în semifinalele CONCACAF Champions Cup, echivalentul Champions League din America de Nord și Centrală.

În returul din sferturi cu Tigres UANL din Mexic, 1-1, 5-4 d.l.d., românul a fost introdus pe teren în minutul 90 și a marcat apoi la loviturile de departajare.

La începutul lunii trecute, Alex Mățan fusese eroul lui Columbus Crew și în meciul tur din optimile Champions Cup, 1-0 cu Houston Dynamo în deplasare, după care însă s-a accidentat și a devenit indisponibil.

Atunci, Mățan a fost introdus pe teren în minutul 78 și a avut o contribuție decisivă la unica reușită a meciului.

La ultima fază, în minutul 90+6, românul a primit o minge la marginea careului și a șutat spre colțul lung, iar mingea a fost deviată în propria poartă de un adversar.