Rebeca Andrade Ana Maria Barbosu Andreea Preda Campionatele Mondiale de gimnastica Gabriel Burtanete Sporturi
Data publicarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 14:45
Data actualizarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 15:45

Sportiva româncă în vârstă de doar 16 ani, debutantă, a fost cea mai tânără dintre concurentele prezente în finala la individual compus de la Campionatele Mondiale de gimnastică care se desfășoară în Liverpool.

UPDATE Gabriel Burtănete s-a clasat pe locul 23, penultimul, în finala masculină de vineri de la individual compus. Titlul mondial a fost cucerit de campionul olimpic en-titre, japonezul Daiki Hashimoto.

Știrea inițială

Gimnasta Ana Maria Bărbosu s-a clasat, joi, pe locul 20, în finală la individual-compus, la Campionatele Mondiale de la Liverpool. Vineri, intră în finala similară Gabriel Burtănete.

Ana Maria Bărbosu a luat cea mai mare notă la sărituri

Ana Maria Bărbosu, la 16 ani fiind debutantă la Mondiale, a adunat un total de 50.532 puncte, fiind notată pe aparate astfel: sol 11.933, sărituri 13.100, paralele 12.766, bârnă 12.733.

Aur pentru brazilianca Rebeca Andrade

Medalia de aur a revenit sportivei braziliene Rebeca Andrade (56.899 puncte), iar pe podium au mai urcat Shilese Jones (SUA, 55.399) şi Jessica Gadirova (Marea Britanie, 55.199).

Ana Maria Bărbosu s-a calificat în finală tot de pe locul 20, dar cu un punctaj mai bun (53.432) şi a fost singura reprezentantă a României care a trecut de calificări, Andreea Preda ratând ultimele acte ale CM.

Gabriel Burtănete s-a calificat în două finale

Vineri va avea loc finala similară la masculin, cu Gabriel Burtănete între protagonişti.

El va evolua şi în finala la sărituri de duminică, în care s-a calificat cu a treia notă.

SUA a depășit România în clasamentul all-time al titlurilor mondiale

La CM de la Liverpool s-au derulat şi finalele pe echipe, fără România între cele opt concurente.

La feminin, SUA s-a impus fără probleme, cucerind al 8-lea titlu mondial, ocazie cu care a depăşit România în clasamentul all-time, iar la masculin s-a impus China.

La cea de-a 51-a ediţie a Campionatelor Mondiale concurează peste 400 de sportivi în M&S Bank Arena din Liverpool.