Cupa Mondială la spadă din Rusia: mai multe țări s-au retras din concurs, nu și România! Predescu, eliminată de o rusoaică

Rusia Alexandra Predescu Federatia Romana de Scrima razboi spada Sporturi
Data publicarii: Luni 28 Februarie 2022, 13:25
Data actualizarii: Luni 28 Februarie 2022, 13:36

O altă sportivă, Amalia Tătăran, a beneficiat în primele două tururi de abandonurile rivalelor din Estonia și Italia.

Într-un concurs marcat de extrem de multe abandonuri, sportive din câteva țări retrăgându-se din concurs în timpul disputării tabloului principal, Amalia Tătăran s-a calificat până în optimile Cupei Mondiale la spadă, care se desfășoară la Sochi, în Rusia, informează Federația Română de Scrimă.

Alexandra Predescu s-a oprit în șaisprezecimi, după ce a reușit să o învingă în primul tur pe franțuzoaica Alice Conrad cu 15-10, însă a cedat în turul următor, în fața rusoaicei Aizanat Murtazaeva, care s-a impus cu 15-7.

Competiția de la Sochi se încheie astăzi, 28 februarie

Amalia Tătăran a beneficiat în primul tur al tabloului principal de abandonul estoniencei Nelli Differt, apoi a avut parte de o nouă calificare fără meci disputat, datorită abandonului italiencei Roberta Marzani.

În optimi, Amalia a înfruntat-o pe Man Wai Vivian Kong, din Hong Kong, și a pierdut disputa cu aceasta.

Asiatica a învins cu 15-11 și a mers mai departe, mai precizează Federația Română de Scrimă pe site-ul oficial.

Cupa Mondială la spadă se încheie astăzi, 28 februarie.