Când va vorbi pe larg David Popovici despre performanțele de la Roma. Anunțul FRNPM

david popovici david popovici roma FRNPM roma Sporturi
Data publicarii: Miercuri 17 August 2022, 15:38
Data actualizarii: Miercuri 17 August 2022, 16:45

David Popovici (17 ani) și-a încheiat evoluția de la Europeanul din Roma după ce miercuri a renunțat să mai concureze în finala de la 400 m liber.

Cu două medalii de aur în palmares la competiția găzduită de Foro Italico, David Popovici (17 ani) a avut miercuri dimineață al patrulea timp în calificările de la 400 m liber. A luat pentru prima dată startul în proba de anduranță, a încheiat primul seria din care a făcut parte, iar timpul înregistrat l-a promovat în finala care are loc în această seară.

Deși a avut a patra performanță, elevul lui Adrian Rădulescu a ales să nu mai ia startul în cursa de 400 m liber, iar motivul din spatele deciziei a fost explicat printr-un comunicat de presă transmis de Federația de Natație - vezi detalii AICI.

Dublul campion european de la Roma (100 m liber și 200 m liber) se întoarce mâine în România, iar vineri va răspunde pe larg întrebărilor despre povestea de succes pe care a scris-o în capitala Italiei - prestație încheiată și cu record mondial în proba de 100 m liber.

David Popovici, despre povestea de succes de la Roma și ce urmează

'Federația Română de Natație și Pentatlon Modern nu va organiza o conferință de presă la sosirea lui David Popovici de la Campionatul European de natație seniori de la Roma, acolo unde sportivul român a cucerit două medalii de aur în probele de 100 m liber (cu record mondial de seniori) și 200 m liber.

Totuși, pentru că știe că relația cu mass-media este una foarte importantă, înainte de a pleca spre Lima, la Campionatul Mondial de juniori, David Popovici va răspunde vineri, 19 august, într-un interviu video, întrebărilor presei din România.

Interviul va fi realizat de către echipa de comunicarea a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, iar mass-media este rugată să transmită toate întrebările pentru David pe adresa de email [email protected], până vineri, 19 august, ora 12:00", a anunțul FRNPM.

Popovici va înota la Mondialul de juniori din Peru

Pentru sportivul de la CS Dinamo urmează Campionatul Mondial de juniori de la Lima (Peru), programat în perioada 30 august - 4 septembrie.

"Obiectivul a fost să ne verificăm la un Campionat European de seniori în proba de 400 de metri liber, o probă importantă în primul rând pentru pregătirea celorlalte două, unde rezultatele au fost cu adevărat strălucitoare, dar care a venit şi cu oboseală.

Pentru noi e la fel de importantă şi competiţia din Peru, unde ne dorim rezultate bune", a declarat Adrian Rădulescu, antrenorul lui David Popovici