„Trebuie să gândim mai mult!” Vinicius, 'taxat' de un coechipier după atitudinea din El Clasico! Nici Ronald Araujo nu l-a menajat

Vinicius Junior El Clasico fede valverde Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 06 Aprilie 2023, 10:19
Data actualizarii: Joi 06 Aprilie 2023, 10:19

Real Madrid a câștigat returul din semifinalele Cupei Spaniei, scor 4-0, pe Camp Nou și s-a calificat în finală.

Madrilenii s-au impus în duelul de pe Camp Nou, în ciuda faptului că Barca venea cu un avantaj de 1-0 după meciul tur. Scorul a fost deschis în primul minut de prelungiri ale primei reprize la prima ocazie de gol a madrilenilor, prin Vinicius Junior.

În repriza a doua, Karim Benzema a reușit un hat-trick, spulberând astfel șansele catalanilor. Vinicius Junior a fost din nou în centrul atenției cu noi controverse. Brazilianul a devenit deja „renumit” pentru gesturile provocatoare pe care le face la adresa rivalilor, dar și a fanilor adverși, iar în meciul de pe Camp Nou nu s-a lăsat mai prejos.

Vinicius Junior, criticat de Fede Valverde

Fotbalistul a văzut cartonașul galben încă din minutul 26, după un duel cu Gavi, însă a continuat să își provoace rivalii pe decursul partidei. Aproape de finalul partidei a existat un moment tensionat între Vinicius și Ronald Araujo, brazilianul fiind surprins comentând și gesticulând la adresa rivalilor. Uruguayanul i-a reproșat atitudinea și l-a împins pe jucător, care s-a prăbușit pe gazon, în stilul caracteristic, chiar în momentul în care Carlo Ancelotti se pregătea să îl schimbe.

Vinicius a refuzat ulterior să iasă de pe teren, continuându-și conflictul cu jucătorii Barcelonei, în timp ce coechipierii săi încercau să îl tragă spre marginea terenului. Arbitrul nu a intervenit în niciun moment în fața atitudinii jucătorului care avea deja un cartonaș galben, însă brazilianul a fost criticat chiar de un coechipier, la finalul meciului.

Fede Valverde a vorbit despre tensiunile de la final și a avut un mesaj îndreptat spre coechipierul său: „Trebuie să gândim puțin mai mult. Nu doar jucătorii Barcelonei, ci și noi. E parte din fotbal. În loc să te bucuri de meci stai și te confrunți cu ei”

Ronald Araujo: „Ar fi un jucător mai bun dacă s-ar focusa pe fotbal!”

Rivalul său direct, Ronald Araujo, a vorbit la finalul meciului despre ieșirea nervoasă pe care a avut-o la adresa lui Vinicius Junior, explicându-și gestul.

„Întotdeauna încerc să îmi respect rivalii, însă m-am încins puțin azi văzându-l pe Vinicius vorbind atât de mult cu fanii noștri și cu coechipierii mei, gesticulând. Dacă s-ar focusa doar să joace fotbal ar fi un jucător și mai bun. Repet, m-am încins, dar e fotbal”, a declarat uruguayanul conform marca.com