VIDEO Tăvălugul Girona! Conduși cu 2-0, Aleix Garcia & Co. au rezolvat meciul în șase minute și sunt la egalitate de puncte cu liderul Real Madrid

Aleix Garcia Artem Dovbyk Barcelona Girona Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 10:44
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 11:05

Fostul mijlocaș al lui Dinamo a făcut din nou un meci excelent, în care a semnat două pase de gol.

În etapa a zecea din La Liga, Girona a fost condusă surprinzător în meciul de pe teren propriu cu Almeria, oaspeții având 2-0 până în minutul 37 după ”dubla” lui Leo Baptistao (2 și 24).

Reușita lui Ivan Martin din pasa decisivă a fostului mijlocaș dinamovist Aleix Garcia (37) a însemnat însă începutul revirimentului Gironei și în doar 6 minute scorul era deja 3-2, după ce Artem Dovbyk a semnat și el o ”dublă” (39 și 43).

Podiumul din La Liga: Real Madrid, Girona, Barcelona

S-a terminat 5-2, după ce în repriza secundă Savio (71 - tot din pasa lui Aleix Garcia) și Christian Stuani (85) au înscris și ei.

Girona continuă să fie marea surpriză din La Liga: după 10 etape, se află pe locul 2, la egalitate de puncte (25) cu liderul Real Madrid și peste FC Barcelona (locul 3, cu 24 de puncte, dar singura echipă neînvinsă din Spania).