Ce au scris spaniolii despre Aleix Garcia după ce Girona a pierdut cu Real Madrid

Aleix Garcia Girona Real Madrid Campionate externe
Data publicarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 10:14
Data actualizarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 10:19

Girona a jucat pe teren propriu cu Real Madrid în etapa a opta din LaLiga, scor 0-3.

Meciul dintre cele două echipe avea o miză importantă, poziția de lider în clasamentul din LaLiga. Realul a trecut pe primul loc după victoria de pe terenul Gironei, revelația din acest sezon, după golurile marcate de Joselu, în minutul 17, Tchouameni în minutul 21, respectiv Bellingham în minutul 71.

Girona nu a reușit să arate forma de până acum, însă Aleix Garcia, fost jucător de la Dinamo, a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.

Cum a fost notat Aleix Garcia după înfrângerea cu Real Madrid

Aleix Garcia a primit nota 5 din partea sport.es, care l-a caracterizat ca fiind „topit” în acest meci, după ce a fost titular și integralist în toate meciurile echipei sale din acest sezon.

„Talentatul mijlocaș de la Girona nu și-a putut găsi spațiile pe care obișnuia să le găsească în apărarea rivală. Solidaritatea defensivă a grupării blanco, care a suferit doar la începutul meciului, i-a anulat talentul. A jucat în toate meciurile până acum și cere o pauză”, a scris sport.es

Mundo Deportivo nu l-a notat pe Aleix Garcia, însă a analizat prestația sa cu Real Madrid, iar jurnaliștii s-au folosit de cuvântul „căpitan” pentru a-l caracteriza: „A acționat ca liderul echipei de la centrul terenului”.