Revenire pe Camp Nou?! Fostul jucător de la FC Barcelona, prezența-surpriză din vestiar după El Clasico

fc barcelona El Clasico Pierre-Emerick Aubameyang Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 20 Martie 2023, 14:27
Data actualizarii: Luni 20 Martie 2023, 14:33

Barcelona a câștigat duelul cu Real Madrid din etapa cu numărul 26 din LaLiga, scor 2-1.

Real Madrid a condus pe tabela de marcaj după autogolul lui Ronald Araujo, însă Barcelona a reușit să egaleze înainte de pauză, prin Sergi Roberto. Meciul a fost decis în prelungiri de Franck Kessie, care a înscris după ce Realul a avut un gol anulat cu ajutorul VAR.

Astfel, catalanii s-au distanțat la 12 puncte în clasamentul din LaLiga față de rivala Real, iar șansele să își adjudece titlul sunt tot mai mari.

Vizită surpriză în vestiarul Barcelonei

Fotbaliștii lui Xavi Hernandez au petrecut după victoria de pe Camp Nou, a treia în fața Realului din acest an, după cea din finala Supercupei Spaniei, scor 3-1 și cea din turul Cupei, scor 1-0. Catalanii au avut parte și de o vizită surprizî în vestiar după meci.

Pierre-Emerick Aubameyang, fostul jucător al Barcelonei, dat ca plecat de la Chelsea în vară, a fost surprins în vestiar după meci, alături de Ferran Torres. Atacantul gabonez este accidentat, astfel că nu a făcut parte din lotul grupării londoneze în ultimele meciuri, însă nici nu este luat în calcul de Graham Potter.

Relația lui Aubameyang cu conducerea și jucătorii Barcelonei este una foarte bună, iar jucătorul și-ar fi exprimat dorința de a reveni pe Camp Nou. Mai mult, în această iarnă a vrut să se întoarcă, iar clubul era deschis mutării, însă regulamentul FIFA nu permitea.

• Atacantul a semnat cu Barcelona în ianuarie 2022, liber de contract după despărțirea de Arsenal.
  • 13 goluri și un asisst a reușit în 24 de meciuri jucate cu catalanii.
  • Chelsea a plătit 12 milioane de euro pentru transferul său în toamna lui 2022.