FOTO ȘI VIDEO FC Barcelona - Real Madrid 2-1 | Victorie în minutele de prelungire pentru catalani: echipa lui Xavi, 12 puncte avantaj

Barcelona El Clasico Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 23:53
Data actualizarii: Luni 20 Martie 2023, 00:02

FC Barcelona s-a impus în derby-ul cu Real Madrid, pe teren propriu, scor 2-1. Datorită acestei victorii, catalanii s-au distanțat la 12 puncte în clasamentul La Liga.

FC Barcelona - Real Madrid 2-1

Minutul 92 - GOOOL FC Barcelona! Kessie dă lovitura în minutele de prelungire. Alejandro Balde centrează perfect în careu, de unde Franck Kessie șutează puternic, fără șansă pentru Courtois.

Minutul 82 - GOOOL Real Madrid! Asensio primește o pasă foarte bună în interiorul careului, marchează, dar golul este anulat pe motiv de offside.

Minutul 76 - Ocazie pentru FC Barcelona! Robert Lewandowski a șutat din prima de la marginea careului, de pe centru, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara stângă.

Minutul 67 - Ocazie pentru FC Barcelona! Busquets centrează pentru Lewandowski, care reia din foarfecă laterală, însă șutul trece peste poartă.

Minutul 52 - Ocazie pentru FC Barcelona! Raphinha centrează spectaculos din corner, însă mingea este respinsă la limită de defensiva adversă.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză pe Camp Nou!

Minutul 45 - GOOOL FC Barcelona! Sergi Roberto preia din interiorul careului mic mingea care a fost respinsă și șutează, fără replică, pentru portarul advers.

Minutul 32 - Ocazie pentru FC Barcelona! Andreas Christensen preia mingea în interiorul careului, în urma unei centrări cu efect și șutează pe jos, însă Courtois are o intervenție bună.

Minutul 18 - Nacho primește cartonașul galben în urma unui fault dur asupra unui adversar.

Minutul 10 - GOOOL Real Madrid! Galacticii preiau conducerea pe Camp Nou în urma unui autogol al lui Ronald Araujo. Fundașul a încercat să respingă în interiorul careului, însă a lovit greșit mingea și a trimis-o în spatele lui ter Stegen.

Minutul 6 - Ocazie pentru FC Barcelona! Raphinha se înalță peste defensiva galacticilor, trimite precis cu capul, dar Thibaut Courtois are o nouă intervenție salvatoare.

Minutul 3 - Ocazie pentru FC Barcelona! Robert Lewandowski primește o pasă precisă la marginea careului și șutează puternic pe centru, iar Courtois respinge în corner.

Minutul 1 - Ocazie pentru Real Madrid! Karim Benzema primește o pasă puțin în afara careului și șutează la colțul scurt, dar ter Stegen prinde fără probleme.

A început partida!

FC Barcelona - Real Madrid: echipele de start

FC Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Kounde, Christensen, Balde - Roberto, Busquets, de Jong - Raphinha, Lewandowski, Gavi

Antrenor: Xavi

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Fernandez - Modric, Camavinga, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius

Antrenor: Carlo Ancelotti

Barcelona poate juca cu „titlul pe masă” duelul cu Real Madrid, distanța dintre cele două înainte de El Clasico fiind de nouă puncte. Catalanii au doar două înfrângeri în acest sezon din LaLiga, prima fiind cea din meciul tur cu Real Madrid, scor 1-3, și cu Almeria, în deplasare, scor 0-1.

Echipa lui Xavi Hernandez are o singură înfrângere în acest sezon pe teren propriu, duelul din Champions League cu Bayern Munchen și cea mai bună apărare din LaLiga, cu doar 8 goluri încasate în 25 de meciuri jucate.

De cealaltă parte, Realul merge pe Camp Nou obligată să câștige pentru a păstra șanse în lupta la titlu. Madrilenii vin după remiza din deplasare cu Betis din campionat, scor 0-0, însă au două victorii consecutive, ultima din LaLiga fiind cu Espanyol, scor 3-1. Cele două echipe s-au duelat deja în acest an de două ori, în Supercupa Spaniei, în care Barcelona s-a impus cu 3-1 și în Cupa Spaniei, unde tot catalanii s-au impus în tur cu 1-0, datorită autogolului lui Militao.

Barcelona - Real Madrid | Echipele probabile

Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Kounde, Christensen, Balde - De Jong, Busquets, Kessie - Raphinha, Lewandowski, Gavi
Rezerve: Inaki Pena, Aranu Tenas - Ansu Fati, Ferran, Marcos Alonso, Jordi Alba, Sergi Roberto, Eric Garcia, Pablo Torre, Alarcon
Antrenor: Xavi Hernandez

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Nacho - Modric, Camavinga, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius
Rezerve: Lunin, Luis Lopez - Vallejo, Hazard, Asensio, Odriozola, Lucas Vazquez, Tchouameni, Dani Ceballos, Rodrygo, Mendy, Mariano