VIDEO Marco Asensio, un altfel de golgheter! Spaniolul și-a făcut din nou datoria și Real Madrid încă speră să o ajungă pe FC Barcelona!

Marco Asensio Celta Vigo Champions League fc barcelona Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 10:19
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 11:34
Madrilenii au câștigat partida din ultima etapă cu Celta Vigo, scor 2-0, și speră că marea rivală se va împiedica în derby-ul de azi cu Atletico.

Real Madrid a învins sâmbătă seara, pe stadionul ”Santiago Bernabeu”, formaţia Celta Vigo, scor 2-0, într-un meci din etapa a 30-a din La Liga.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 42 prin Marco Asensio, şi l-au majorat imediat după pauză, când Eder Militao a înscris cu o lovitură de cap după un un corner (minutul 48).

Ce record deține Marco Asensio în Champions League

Marco Asensio a ajuns astfel la 8 reușite în actualul campionat, iar zilele trecute a devenit golgheterul all-time din Champions League din punctul de vedere al golurilor marcate în competiție din postura de rezervă, 9 la număr.

Real Madrid este pe locul al doilea în La Liga, cu 65 de puncte, la 8 puncte de liderul FC Barcelona, care joacă duminică derby-ul cu Atletico Madrid (locul 3, 60 de puncte).

Rezultatele de sâmbătă din etapa a 30-a din La Liga

Osasuna – Betis Sevilla 3-2 (Budimir 6, 11, Moncayola 41 / Miranda 16, Guido Rodriguez 70)

Almeria – Athletic Bilbao 1-2 (Alex Centelles 90+2 / Nico Williams 9, De Marcos 56)

Real Sociedad – Rayo Vallecano 2-1 (Sorloth 59, Lejeune 81 autogol / Isi Palazon 57)

Real Valladolid – Girona 1-0 (Monchu 24)

Real Madrid – Celta Vigo 2-0 (Marco Asensio 42, Eder Militao 48)