Mallorca Carlo Ancelotti Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 17:22
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 17:21

Real Madrid a pierdut meciul jucat pe terenul celor de la Mallorca, scor 0-1, în runda cu numărul 20 din La Liga, iar echipa lui Carlo Ancelotti a făcut un nou pas greșit în lupta pentru titlu.

Fără Karim Benzema în primul 11, accidentat, Real Madrid s-a văzut condusă din minutul 13, după un autogol al lui Nacho, cel care i-a luat locul în echipă lui Eder Militao, și el indisponibil din cauza unor probleme medicale.

Mallorca - Real Madrid 1-0

După o centrare din flancul stâng a lui Daniel Rodriguez pentru Vedat Muriqi, kosovarul a trimis pe spate cu capul, însă mingea a fost deviată de Nacho. Balonul l-a depășit pe portarul lui Real Madrid, ucraineanul Andriy Lunin, care era ușor ieșit din poartă.

Trupa lui Carlo Ancelotti a expediat nu mai puțin de 20 de șuturi, însă doar unul pe spațiul porții. Este vorba despre cel din minutul 59, când mingea expediată de Marco Asensio din penalty a fost respinsă în corner de portarul Predrag Rajkovic.

S-a încheiat 1-0 pentru Mallorca, formație care a învins-o pe Real Madrid pentru prima dată după mai bine de trei ani. Echipa lui Javier Aguirre ocupă locul 10 în La Liga, cu 28 de puncte în 20 de etape.

De partea cealaltă, Real Madrid a suferit doar a treia înfrângere din acest sezon de La Liga și rămâne pe locul 2, cu 45 de puncte, la cinci lungimi în spatele liderului FC Barcelona, care are și un meci mai puțin disputat.

Astfel, Barcelona are șansa de a se distanța la opt puncte de Real Madrid după 20 de etape. Pentru a ajunge la acest ecart, catalanii trebuie să învingă Sevilla, astăzi, de la ora 22:00.