FOTO Incapabil să-și ajute echipa, Karim Benzema a suferit în tribune la El Clasico. Imaginile neputiinței cu starul francez

Karim Benzema El Clasico Real Madrid - FC Barcelona Spania
Data publicarii: Luni 21 Martie 2022, 15:38
Data actualizarii: Luni 21 Martie 2022, 15:06

După trei ani, FC Barcelona s-a impus pe Santiago Bernabeu, câștigând El Clasico cu 4-0.

Real Madrid a pierdut cu Barcelona, dar rămâne lider în La Liga, cu 66 de puncte, la 9 puncte distanță de Sevilla. După victoria din El Clasico, echipa lui Xavi urcă pe locul trei, având 54 de puncte. Barcelona a ajuns la 13 meciuri consecutive fără înfrângere în La Liga.

Xavi Hernandez este al treilea antrenor din istoria Barcelonei care câștigă primul său El Clasico cu o diferență mai mare de patru goluri în toată istoria La Liga. Ibericul se află în spatele lui Ferdinand Daucik, care a câștigat în 1951 cu 7-2 și Helenio Herrera în 1959 cu 4-0.

Catalanii au pus capăt seriei de cinci El Clasico consecutive fără victorie, chiar la primul meci, sub comanda lui Xavi, din campionat. Scorul a fost deschis de Aubameyang, în minutul 29, iar Araujo a dublat avantajul Barcei în minutul 38, stabilind rezultatul la pauză.

Ferran Torres a reușit să marcheze în minutul 47, după ce tot el ratase o ocazie mare în minutul 46, iar în minutul 51, Aubameyang a mai marcat o dată, închizând astfel tabela de marcaj.

Accidentat după partida cu Mallorca și devenit indisponbil pentru El Clasico, Karim Benzema a urmărit meciul pierdut de echipa sa din tribunele de pe Santiago Bernabeu.

Imaginile surprinse de fotografii prezenți la confruntare au surprins perfect deznădejdea de pe chipul francezului, după eșecul usturător suferit de Real Madrid.

În vârstă de 34 ani, Karim Benzema a devenit luni cel mai bun marcator din istoria fotbalului francez, după dubla din partida cu Mallorca. Atacantul campioanei en titre a Spaniei a înscris în total 413 goluri înscrise pe parcursul carierei sale (311 pentru Real Madrid, 66 pentru Olympique Lyon, fosta sa formaţie, şi 36 pentru reprezentativa Franţei), cu două în plus faţă de precedentul deţinător al recordului, Thierry Henry (411 goluri).