VIDEO "I-am spus să stea lângă mine". Ce a vorbit Robert Lewandowski cu Gavi înainte de finala din Supercupa Spaniei

Gavi fc barcelona Real Madrid Robert Lewandowski supercupa spaniei Spania
Data publicarii: Luni 16 Ianuarie 2023, 08:52
Data actualizarii: Luni 16 Ianuarie 2023, 09:20

FC Barcelona a cucerit Supercupa Spaniei, competiţie în finala căreia a învins-o cu scorul de 3-1 pe Real Madrid, pe King Fahd International Stadium din Riad (Arabia Saudită), în faţa a 57.340 de spectatori.

Catalanii s-au impus prin golurile lui Gavi (minutul 34), Robert Lewandowski (minutul 45) şi Pedri (minutul 69), în timp ce pentru madrileni a punctat Karim Benzema, în prelungirile reprizei secunde (minutul 90+3).

FC Barcelona a cucerit cu această ocazie primul trofeu din epoca "post Lionel Messi" şi, totodată, primul cu antrenorul Xavi Hernandez la conducere.

Aceasta a fost a patra ediţie a Supercupei Spaniei desfăşurată în formula cu patru echipe şi a treia găzduită de Arabia Saudită. În semifinale, FC Barcelona şi Real Madrid reuşiseră să elimine la loviturile de departajare pe Betis Sevilla (4-2), respectiv Valencia (4-3).

Ce au vorbit Robert Lewandowski și Gavi înainte de meci

Cu două assist-uri și un gol, Gavi a fost desemnat omul partidei, evoluția sa fiind una spectaculoasă. Datorită golului marcat în finală, fotbalistul de 18 ani a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Supercupei Spaniei în ultima fază a competiției. Totodată, jucătorul devine și al doilea cel mai tânăr marcator al Barcelonei care înscrie împotriva lui Real Madrid.

"Este un moment minunat, un trofeu pe care l-am meritat ținând cont de felul în care am jucat. Trebuie să muncim mai mult și să ne motivăm, deoarece avem calitate să facem asta, să câștigăm și mai multe trofee.

Înainte de meci i-am spus lui Gavi să stea aproape de mine. Știam că putem să facem lucruri bune împreună", a declarat Robert Lewandowski la finalul partidei.