FOTO ȘI VIDEO Dramă în Polonia: s-a accidentat și Robert Lewandowski înainte de EURO!

Robert Lewandowski Arkadiusz Milik EURO 2024 Karol Świderski Polonia EURO 2024
Data publicarii: Luni 10 Iunie 2024, 23:41
Data actualizarii: Luni 10 Iunie 2024, 23:40

Polonia are emoții serioase înainte de startul EURO 2024. Luni, la ultimul amical până în turneu final, alți doi jucători au ieșit accidentați.

După ce l-a pierdut pentru EURO pe Arkadiusz Milik, accidentat la genunchi în urmă cu trei zile la amicalul cu Ucraina (3-1), Polonia are probleme cu alți doi atacanți - Karol Swiderski și Robert Lewandowski. Ambii au părăsit terenul în prima repriză a amicalului cu Turcia.

Robert Lewandowski, al treilea atacant al Poloniei care iese accidentat în amicalele de dinaintea EURO 2024

Amicalul cu Turcia a început bine pentru Polonia. În minutul 12, assist Lewandowski și gol Swiderski. Totuși, de atunci au început problemele pentru naționala condusă de Michal Probierz.

Swiderski, atacant legitimat la Verona, a părut să calce greșit în momentul în care sărbătorea golul, iar după doar câteva minute a părăsit terenul accidentat.

În minutul 32, o altă veste proastă pentru Polonia. Robert Lewandowski s-a întins pe gazon și a cerut intervenția staff-ului medical. Atacantul Barcelonei nu a riscat și a fost înlocuit imediat cu tânărul Kacper Urbanski (19 ani).

"Lewandowski a șchiopătat ușor în timp ce se ducea către bancă. A discutat puțin cu doctorul echipei, iar pentru moment nu este cunoscut tipul accidentării sale. Cert este că genunchiul i-a fost acoperit cu gheață după ieșirea de pe teren.

O eventuală absență a sa la EURO 2024, indiferent de momentul turneului, ar fi o mare pierdere, chiar un dezastru pentru echipă, mai ales dacă ținem cont de accidentarea lui Milik și problemele lui Swiderski", au notat jurnaliștii polonezi de la Weszlo.

Amicalul Polonia - Turcia, disputat la Varșovia, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1. Baris Yilmaz a egalat în minutul 77, iar Nicola Zalewski a stabilit rezultatul final în minutul 90 după o fază individuală de toată frumusețea.

• Polonia va debuta la EURO 2024 peste doar șase zile. Duminică, de la ora 16:00, este programat duelul cu Olanda, de la Hamburg, contând pentru grupa D.
  • Pe lângă Olanda, Polonia va mai înfrunta Austria și Franța în faza grupelor.

Lotul Poloniei pentru EURO 2024

Portari: Wojciech Szczesny (Juventus), Lukasz Skorupski (Bologna), Marcin Bulka (Nice), Mateusz Kochalski (Stal Mielec)

Fundași: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Empoli), Jakub Kiwior (Arsenal), Tymoteusz Puchacz (Kaiserlsuatern), Bartosz Salamon (Lech Poznan), Pawel Dawidowicz (Verona), Sebastian Walukiewicz (Empoli)

Mijlocași: Kamil Grosicki (Pogon Szczecin), Piotr Zielinski (Napoli), Przemyslaw Frankowski (Lens), Sebastian Szymanski (Fenerbahce), Jakub Moder (Brighton), Damian Szymanski (AEK Atena), Nicola Zalewksi (AS Roma), Bartosz Slisz (Atlanta United), Michal Skoras (Club Brugge), Jakub Piotrowksi (Ludogorets Razgrad), Taras Romanczuk (Jagiellonia Bialystok), Kacper Urbanski (Bologna)

Atacanți: Robert Lewandowski (Barcelona), Karol Swiderksi (Verona), Krzysztof Piatek (Istanbul Basaksehir), Adam Buksa (Antalyaspor)