Guess who's back? Internaționalul român „vânat” de Dinamo și Rapid s-a întors în Segunda după două luni: ce notă a luat

Florin Andone Dinamo Eldense Rapid Spania
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 23:41
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 23:40

A prins pe gazon ultimul sfert de oră al meciului.

Florin Andone (30 de ani) a revenit în lotul lui CD Eldense după două luni de pauză. Atacantul român s-a accidentat la genunchi pe 19 decembrie 2023, la meciul pe care echipa sa l-a jucat cu Albacete, scor 1-1.

Fostul internațional a pierdut cinci meciuri din cauza accidentării. Pe deasupra, Andone a fost suspendat două meciuri după ce a protestat la adresa arbitrilor în pauza meciului cu Espanyol (3-2). „Vai ce rușine, vai ce rușine!”, le-a spus atunci românul arbitrilor, la vestiare.

Florin Andone a revenit pe teren, după două luni de pauză

Convocat din nou după două luni, Andone a fost rezervă la meciul jucat de Eldense în deplasare cu Tenerife. Atacantul a intrat pe teren în minutul 75, în locul lui David Timor, la scorul de 1-0 pentru insulari.

Jucătorul român nu a reușit să schimbe soarta partidei. Tenerife s-a impus cu 1-0, iar Florin Andone a primit nota 6,6 pentru prestația sa, potrivit portalului Sofascore. Românul a avut patru atingeri, un dribling reușit, a câștigat un duel din două și a comis un fault. În meciurile următoare, e de așteptat ca antrenorul Fernando Estévez să mizeze mai mult pe Andone, titular obișnuit în ofensivă.

CD Eldense e pe locul 14 în Segunda División, cu 35 de puncte, cu șase mai multe decât Villarreal B, care ocupă prima poziție retrogradabilă. Tenerife e un loc mai sus, pe 13, cu 36 de puncte.

Florin Andone, „definiția muncii”! Românul nu a jucat niciodată în Liga 1

Atacant cu 25 de selecții și două goluri pentru naționala României, Florin Andone a fost vehiculat în pauza de iarnă în Liga 1, la Dinamo și la Rapid. Cotat la 800.000 de euro, vârful a impresionat în acest sezon la Eldense, aflată pentru prima oară în istorie în Segunda División. Andone a înscris doar trei goluri și a oferit o pasă decisivă, dar i-a convins pe jurnaliștii locali.

„Florin Andone e numele mare dintre toate transferurile lui Eldense. Este definiția muncii. Nu economisește energie, se luptă mereu pentru fiecare minge și formează un cuplu excelent alături de Soberón. Mai trebuie să-și îmbunătățească numărul de goluri, dar nu i se poate reproșa nimic”, scria jurnalistul Miguel Bernabé, în decembrie.

Născut la Botoșani, Florin Andone nu a jucat niciodată în campionatul României! Atacantul a plecat de mic în Spania, unde și-a început cariera de fotbalist. De-a lungul anilor, Andone a jucat pentru Castellón, echipele secunde de la Villarreal, Atlético Baleares, Córdoba, Deportivo La Coruña, Brighton, Galatasaray, Cádiz și Las Palmas. La Eldense a ajuns în vara lui 2023 și are contract până în 2025.