VIDEO Galacticii, deranjați de bucuria "excesivă" a rivalilor de pe Camp Nou. Ce s-a aflat după înfrângerea dură suferită de Real Madrid

El Clasico Real Madrid - FC Barcelona Spania
Data publicarii: Marti 22 Martie 2022, 19:56
Data actualizarii: Marti 22 Martie 2022, 20:05

FC Barcelona s-a impus cu 4-0 în fața celor de la Real Madrid, chiar pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid a pierdut cu Barcelona, dar rămâne lider în La Liga, cu 66 de puncte, la 9 puncte distanță de Sevilla. După victoria din El Clasico, echipa lui Xavi urcă pe locul 3, având 54 de puncte. Barcelona a ajuns la 13 meciuri consecutive fără înfrângere în La Liga.

Xavi Hernandez este al treilea antrenor din istoria Barcelonei care câștigă primul său El Clasico cu o diferență mai mare de patru goluri în toată istoria La Liga. Ibericul se află în spatele lui Ferdinand Daucik, care a câștigat în 1951 cu 7-2 și Helenio Herrera în 1959 cu 4-0.

Catalanii au pus capăt seriei de cinci El Clasico consecutive fără victorie, chiar la primul meci, sub comanda lui Xavi, din campionat. Scorul a fost deschis de Aubameyang, în minutul 29, iar Araujo a dublat avantajul Barcei în minutul 38, stabilind rezultatul la pauză.

Ferran Torres a reușit să marcheze în minutul 47, după ce tot el ratase o ocazie mare în minutul 46, iar în minutul 51, Aubameyang a mai marcat o dată, închizând astfel tabela de marcaj.

Bucuria catalanilor nu a fost pe placul galacticilor

La finalul partidei, formația antrenată de Xavi s-a bucurat în vestiar pentru succesul obținut, așa cum se poate observa și pe clipurile postate pe rețelele de socializare.

Potrivit jurnalistului Melchor Ruiz de la Deportes COPE, rivalii de la Real Madrid ar fi fost deranjați de 'petrecerea' organizată de catalani. Chiar dacă au înțeles importanța rezultatului, galacticii nu s-au împăcat cu ideea bucuriei excesive, ținând cont de faptul că FC Barcelona se află la 12 puncte în spate, cu nouă meciuri înainte de finalul campionatului.