FC Barcelona, cale liberă spre un nou titlu de campioană. S-a distanțat la 15 puncte față de rivala Real Madrid

fc barcelona Elche la liga Spania
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 23:46
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 23:56

FC Barcelona se îndreaptă spre cucerirea unui nou titlu de campioană în La Liga.

Catalanii au bifat o nouă victorie în competiția internă, scor 4-0 cu Elche, în deplasare și s-au distanțat la 15 puncte de Real Madrid, care are un meci mai puțin disputat.

Ansu Fati, golul descătușării

Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 20, iar avantajul catalanilor a fost majorat de Ansu Fati (minutul 56). Reușita ibericului vine la câteva zile după declarațiile controversate făcute de tatăl său despre situația jucătorului, pe Camp Nou.

Atacantul polonez și-a trecut în palmares dubla, după golul marcat în minutul 66, scorul final fiind stabilit de Ferran Torres, în minutul 70.

Răspunsul lui Xavi pentru tatăl lui Ansu Fati

Ansu Fati nu a mai oferit același randament ca în sezoanele precedente, iar asta l-a făcut să-și piardă locul de titular, chiar dacă a primit numărul 10 la FC Barcelona. Xavi, antrenorul Barcei, a oferit un răspuns la adresa internaționalului spaniol.

"Am multă încredere în Ansu Fati. Vreau să cunoască succesul aici. E calm și focusat. Se antrenează foarte bine. Îl înțeleg pe tatăl său, dar nu dau importanță. Ansu are doar 20 de ani. Trebuie să fii răbdător. La Barca e multă competiție", a spus Xavi, citat de jurnalistul sportiv, Fabrizio Romano, pe rețelele social media.