El Clasico în finala Supercupei Spaniei! Barcelona a învins-o pe Osasuna și se duelează cu Real Madrid

supercupa spaniei Barcelona Osasuna Real Madrid Spania
Data publicarii: Joi 11 Ianuarie 2024, 23:11
Data actualizarii: Joi 11 Ianuarie 2024, 23:13

Barcelona și Osasuna s-au duelat în a doua semifinală a Supercupei Spaniei, scor 2-0.

Încă din 2019, Supercupa Spaniei se dispută în formatul Final4, iar meciurile au loc în Arabia Saudită, în urma unui contract extrem de profitabil obținut de Federația Spaniolă de Fotbal. Prima semifinală a fost un derby în adevăratul sens al cuvântului, din care Real Madrid a ieșit învingătoare în fața rivalei Atletico Madrid, scor 5-3 după prelungiri.

Barcelona a jucat cu Osasuna în a doua semifinală disputată pe KSU Stadium. Prima repriză s-a scurs fără gol marcat, însă în cea de-a doua parte catalanii au reușit să deschidă scorul prin Robert Lewandowski, care a înscris cu un șut din careu din pasa lui Gundogan.

Gruparea blaugrana a reușit să mai marcheze o dată, deși a tremurat pe final, prin tânărul Lamine Yamal, în al treilea minut de prelungiri, închizând astfel partida. Barcelona urmează să joace finala Supercupei împotriva rivalei Real Madrid, într-o reeditare a finalei de anul trecut. Atunci, catalani s-au impus cu 3-1 în fața echipei lui Carlo Ancelotti.

Finala Supercupei Spaniei este programată duminică, 14 ianuarie, de la 21:00.