Nemulțumirea lui Carlo Ancelotti după ce Real Madrid s-a calificat, cu emoții, în finala Supercupei Spaniei

Carlo Ancelotti Atletico Madrid Real Madrid supercupa spaniei Spania Carlo Ancelotti, antrenor Real Madrid/sursa foto: Getty
Data publicarii: Joi 11 Ianuarie 2024, 09:37
Data actualizarii: Joi 11 Ianuarie 2024, 09:48

Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei, după ce a învins-o cu scorul de 5-3, după prelungiri, pe Atletico Madrid.

Antoine Griezmann, autorul celui de-al doilea gol al lui Atletico, a devenit cu această ocazie cel mai bun marcator din istoria echipei "rojiblanco", cu un total de 174 de goluri, depăşindu-l pe legendarul Luis Aragones.

La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 3-3. Au marcat: Antonio Rudiger (20), Ferland Mendy (29) şi Dani Carvajal (85) pentru Real Madrid, respectiv Mario Hermoso (6), Antoine Griezmann (37) şi Antonio Rudiger (78 - autogol).

În prelungiri, Real Madrid a preluat conducerea în urma unui autogol al lui Stefan Savic (116), iar apoi închis tabela prin Brahim Diaz, în minutul 120+2.

Real Madrid va înfrunta, duminică, în finala Supercupei învingătoarea meciului dintre FC Barcelona şi Osasuna Pamplona, programat joi, pe acelaşi stadion din capitala Arabiei Saudite.

Reacția lui Carlo Ancelotti după victoria cu Atletico Madrid

Tehnicianul galacticilor s-a declarat nemulțumit de greșelile din apărare și a criticat decizia de a juca reprizele de prelungiri.

"Trebuie să remediem. Hermoso, spre exemplu, a înscris fără marcaj. Al doilea gol, al lui Griezmann, a venit în urma unei execuții spectaculoase, care se poate întâmpla. Celălalt, nu.

Astfel de meciuri, cu goluri multe, nu-mi plac. Suporterilor, da, dar noi, antrenorii, nu ne bucurăm! A fost un meci foarte deschis. Ei s-au descurcat bine în prima repriză, iar noi am jucat mai bine în a doua. Lui Atleti i-a lipsit energia în final.

Ar trebui ca după 90 de minute, dacă scorul este egal, să se treacă direct la lovituri de la unsprezece metri. E prea mare consumul fizic și nervos", a declarat Carlo Ancelotti, la final.