Real noroc! Victorie în prelungiri pentru echipa lui Carlo Ancelotti în semifinala Supercupei Spaniei cu Atletico Madrid! Meci cu opt goluri în Arabia

supercupa spaniei Atletico Madrid Real Madrid Spania
Data publicarii: Miercuri 10 Ianuarie 2024, 23:48
Data actualizarii: Miercuri 10 Ianuarie 2024, 23:49

Real Madrid și Atletico Madrid s-au întâlnit în prima semifinală din Supercupa Spaniei, organizată în Arabia Saudită, scor 5-3.

Primul meci din Final4 s-a disputat pe KSU Stadium din Riyadh și nu a dezamăgit. Derby-ul rivalelor din capitala Spaniei a adus nu mai puțin de opt goluri, dar și răsturnări de situație. Scorul a fost deschis de Atletico, prin Hermoso, în minutul 6, însă Real a replicat prin Rudiger și Mendy, care au înscris în minutele 20, respectiv 29.

Antoine Griezmann a restabilit egalitatea, în minutul 37, devenind astfel și cel mai bun marcator din istoria lui Atletico Madrid. Cele două echipe au început repriza a doua la egalitate, însă gruparea lui Diego Simeone a trecut din nou în avantaj, în minutul 78, când Rudiger a trimis în propria poartă.

Dani Carvajal a egalat însă în minutul 85, trimițând astfel meciul în prelungiri.

Real Madrid, victorie în prelungiri cu Atletico Madrid

Expertă în meciurile jucate în prelungiri, dar și în remontade, Real Madrid și-a arătat din nou calitatea. Deși meciul părea să se îndrepte spre loviturile de departajare, echipa lui Carlo Ancelotti a trecut în avantaj în minutul 116, prin autogolul lui Savic, care l-a pus serios în încurcătură pe Oblak.

Jucătorii lui Diego Simeone au încercat să forțeze egalarea pe final, astfel că Jan Oblak și-a părăsit postul pentru a aduce un plus în atacul lui Atletico, însă a ajuns a fi taxat. Madrilenii au degajat balonul prin Joselu spre jumătatea terenului, acolo unde deși Oblak s-a repliat, Brahim Diaz l-a învins pe portar cu viteza sa și a șutat de la mare distanță, trimițând balonul în poarta goală.

Real Madrid s-a calificat astfel în finala Supercupei Spaniei, acolo unde se va duela cu câștigătoarea din cea de-a doua semifinală, duelul dintre FC Barcelona și Osasuna.