VIDEO Cea mai proastă execuție din istorie a unui penalty! Cum a ratat Ante Budimir în prelungirile din Osasuna - Valencia 0-1

Ante Budimir Andre Almeida Osasuna penalty Valencia Spania
Data publicarii: Marti 16 Aprilie 2024, 13:49
Data actualizarii: Marti 16 Aprilie 2024, 13:53

Atacantul croat s-a făcut de râs în ultima etapă din La Liga.

Valencia CF a învins la limită în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Osasuna Pamplona, în ultimul meci al etapei a 31-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputat luni seara.

"Liliecii" au marcat golul victoriei prin portughezul Andre Almeida, în minutul 18 al întâlnirii de pe stadionul El Sadar.

În timpul adiţional, Osasuna a beneficiat de un penalty, acordat după consultarea VAR, pe care croatul Ante Budimir nu a reuşit să-l fructifice, ratând complet execuţia.

În urma acestui succes, Valencia a revenit pe locul al şaptelea în clasament, cu 47 de puncte, la trei lungimi de Betis Sevilla, ocupanta poziţiei a şasea, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a cupelor europene. Osasuna se află pe locul unsprezece, la egalitate de puncte cu Villarreal (locul 9) şi Getafe (locul 10).

Rezultatele din ultima etapă din La Liga

Vineri

Betis Sevilla - Celta Vigo 2-1

Au marcat: Juan Miranda (53), Nabil Fekir (84), respectiv Strand Larsen (90+1).

Sâmbătă

Atletico Madrid - Girona 3-1

Au marcat: Griezmann (34 - penalty, 50), Angel Correa (45+6), respectiv Dovbik (4).

Rayo Vallecano - Getafe 0-0

Fundaşul Andrei Raţiu a evoluat din minutul 84 pentru Rayo Vallecano.

Mallorca - Real Madrid 0-1

A marcat: Tchouameni (48).

Cadiz - FC Barcelona 0-1

A marcat: Joao Felix (37).

Duminică

Las Palmas - Sevilla FC 0-2

Au marcat: En-Nesyri (43), Lukebakio (90+3).

Granada - Deportivo Alaves 2-0

Au marcat: Uzuni (9 - penalty), Boye (38).

Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată la Alaves.

Athletic Bilbao - Villarreal 1-1

Au marcat: Sancet (66), respectiv Parejo (90+5 - penalty).

Real Sociedad - Almeria 2-2

Au marcat: Becker (32), Oyarzabal (59), respectiv Embarba Blazquez (30, 88 - penalty).