VIDEO Girona își vede cuminte de treabă și Champions League este din ce în ce mai aproape! Aleix Garcia, ex-Dinamo, din nou MVP în La Liga

Aleix Garcia Dinamo Girona Osasuna Viktor Tsygankov Spania
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 11:45
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 11:50

Gruparea catalană se menține pe locul al doilea în clasamentul din Spania, în coasta liderului Real Madrid.

Girona a câștigat și sâmbătă seara, pe teren propriu, 2-0 cu Osasuna, în etapa a 28-a din La Liga, și se menține pe locul al doilea în clasamentul din Spania, în coasta liderului Real Madrid.

Portu a deschis scorul în minutul 13, din pasa lui Viktor Tsygankov, iar Savio a marcat pentru 2-0 în minutul 86, din pasa lui Aleix Garcia, căpitanul echipei şi fostul jucător al lui Dinamo din era de tristă amintire ”Cortacero”.

Aleix Garcia în acest sezon din La Liga: doar Jude Bellingham și Toni Kroos sunt peste el

Mijlocașul central în vârstă de 26 de ani a făcut din nou un meci excelent, Aleix Garcia primind de la Sofascore a doua cea mai mare notă dintre toți jucătorii aflați pe teren, 7,9 (doar Tsygankov a luat mai mult, 8,1).

Conform statistilor aceleiași surse, fostul dinamovist este cel mai bun fotbalist al Gironei din acest sezon (media notelor 7,59) și al treilea în ierarhia totală din La Liga (după Jude Bellingham - 8,05 și Toni Kroos - 7,68, ambii de la Real Madrid).

Girona are momentan cel mai bun atac din La Liga, cu 59 de goluri marcate în 28 de etape.