Betis Sevilla - Barcelona Barcelona Betis Sevilla Robert Lewandowski Spania
Data publicarii: Joi 02 Februarie 2023, 08:20
Data actualizarii: Joi 02 Februarie 2023, 08:20

Barcelona a câștigat cu 2-1 în deplasarea de pe terenul celor de la Betis Sevilla și pune presiune pe urmăritoarea Real Madrid.

Catalanii au deschis scorul abia în minutul 65 pe ”Benito Villamarin”, prin reușita lui Raphinha, care a punctat cu latul după ce Balde a trimis o minge la bara a doua, pe jos.

Barcelona, victorie la limită pe terenul lui Betis!

În minutul 80 a ieșit la rampă golgheterul Robert Lewandowski, care a punctat cu un șut din interiorul careului, după ce a fost lăsat liber în careu de defensiva adversă.

Scorul final a fost stabilit de cei de la Betis, dar printr-un autogol marcat de Kounde. Fundașul Barcelonei a deviat nefericit o centrare de pe partea dreaptă, iar Ter Stegen nu a putut să intervină.

S-a terminat 2-1 pentru Barcelona, care a ajuns la 50 de puncte în La Liga, la opt distanță de Real Madrid, care va juca împotriva Valenciei în această etapă.

În următoarea rundă, Barcelona va avea un alt examen dificil. Va primi vizita celor de la Sevilla, în timp ce Betis va juca tot ”acasă”, cu Celta Vigo.

După această reușită, Robert Lewandowski a ajuns la 14 goluri marcate în campionat, unde este golgheter. Pe locul doi e Joselu, de la Espanyol, cu 11 reușite.