Romania, jos palaria! Meci de sarbatoare, super goluri si debutul lui Ianis Hagi: Romania 3-0 Lituania! Marti jucam cu Muntenegru, in direct la PRO TV

Data publicarii: Sambata 17 Noiembrie 2018, 23:36
Data actualizarii: Sambata 17 Noiembrie 2018, 23:41

Urmareste aici cele mai importante faze ale meciului (video si text)

Romania - Muntenegru se vede la PRO TV, marti, de la 21:45.

4. Lituania 0p

Min 89 - Lituania incheie meciul in inferioritate, Novikovas vede al doilea galben si este eliminat.

Imediat dupa meci, la PRO TV sunt primele reactii dupa meciul de la Ploiesti, dar si analiza meciului. Ciprian Marica si Costi Mocanu sunt invitatii lui Vadim Vijeu. Tot la PRO TV puteti urmari rezumatele tuturor partidelor care se joaca in aceasta seara in UEFA Nations League. Italia - Portugalia este meciul serii.

Min 72 - Cicaldau ii ia locul lui Stanciu.

Min 67 - Ianis Hagi debuteaza in nationala Romaniei. Contra il trimite in locul lui Keseru.

Min 65 - GOOOOOOL Romania! Magicianul Stanciu loveste din nou - executie formidabila din lovitura libera, dintr-un unghi foarte strans, la coltul scurt. Golul lui Stanciu aduce aminte de executia lui Ilie Dumitrescu, de la Mondialul din America.

Contra inca mai poate. Chiar si in carje :)

Min 55 - Keseru reia cu capul o centrare a lui Benzar, mingea ajunge in bratele portarului Setkus.

Min 47 - GOOOOOOL Romania! Keseru inscrie la capatul unei faze superbe - calcai al lui Maxim, apoi un sut pe jos al lui Stanciu, mingea este respinsa de portar si urmarita de Keseru

PAUZA | Romania conduce cu 1-0, dupa o prima repriza pe care am controlat-o. Diferenta putea fi mai mare, daca Maxim transforma in gol cele doua mari ocazii pe care le-a avut, o bara in minutul 14 si un sut in plasa laterala chiar inainte de pauza. Puscas a marcat la primul meci ca titular in nationala mare. La acest scor, Romania urca pe locul 2 in grupa.

Min 44 - Ocazie mare a lui Maxim, care se trezeste cu mingea in fata portii, dupa o respingere gresita a unui fundas advers; Maxim suteaza cu stangul, fara preluare, in plasa laterala.

Min 35 - Puscas vede galbenul pentru un fault in atac.

Min 29 - Actiune foarte frumoasa a lui Chipciu, care ii paseaza lui Keseru in centru, in marginea careului, sutul este parat de portarul Lituaniei.

Min 25 - Galben pentru Bancu, dupa o intrare intarziata asupra lui Novikovas.

Min 23 - Lituanienii raman periculosi, Novikovas sta la panda si profita de o pasa gresita in defensiva noastra; preluarea atacantului este prea lunga, Tatarusanu iese si retine.

Min 14 - Maxim rateaza sansa unui nou gol! Maxim patrunde pe partea stanga, suteaza pe coltul scurt, dar mingea loveste bara.

Min 7 - GOOOOOOL Romania | George Puscas este servit ideal de Chipciu, in centrul careului, si inscrie cu un sut perfect, langa bara. Este primul gol marcat pentru nationala mare de Puscas, aflat la a treia partida in tricoul Romaniei.

Min 1 - Lituanienii incep tare si au o prima ocazie dupa doar 30 de secunde - Sirgedas trimite cu capul, putin pe langa bara. Actiunea a pornit de la o respingere gresita a lui Moti.

Clasamentul inainte de meci:

Avem nevoie de victorie pentru a urca pe locul 2. Ramane o miza importanta clasarea pe aceasta pozitie, pentru ca daca sarbii obtin calificarea la Euro prin ruta clasica (preliminarii), atunci locul 2 din grupa noastra va merge la barajul pentru Euro 2020.

Echipa de start a Romaniei: Tatarusanu - Benzar, Moti, Sapunaru, Bancu - Stanciu, Anton - Maxim, Keseru, Chipciu - Puscas

Comentatorii PRO TV au primit putere de la Doroftei, sa strige cat pentru tot stadionul :)

#HaiRomania ????????

A post shared by Echipa națională a României (@echipanationala) on

Cosmin Contra trimite in teren o echipa ofensiva, cu doi atacanti, Puscas si Keseru. Poate fi un 4-2-3-1, dar e mai degraba un 4-4-2.

INFO:

• Meciul va fi arbitrat de o brigada din Italia, condusa la centru de Marco Guida (37 de ani).

• 12 meciuri directe pana acum - 11 victorii pentru Romania, o singura infrangere

• Ultimul meci: Lituania - Romania 1-2, in UEFA Nations League

• Meciul se joaca fara spectatori, ca urmare a problemelor provocate de suporterii romani la meciul cu Serbia - torte, petarde si scandari xenofobe

UPDATE 15:30 Una dintre dilemele primului 11 ramane cea legata de mijlocasul central. Stanciu este incert, dar ar putea fi folosit diseara!

Echipa lui Contra in acest moment, potrivit surselor www.sport.ro: Tatarusanu - Benzar, Moti, Sapunaru, Bancu - Stanciu, Anton - Maxim, Chipciu - Keseru, Puscas

UPDATE 13:05 Sursele www.sport.ro anunta ca selectionerul a decis sa efectueze noi modificari in echipa tip de start!

Astfel, Benzar ar putea incepe in locul lui Manea, iar Moti in locul lui Nedelcearu!

Nicusor Stanciu este incert, in timp ce Contra se gandeste tot mai serios sa-l bage din primul minut pe George Puscas langa Keseru!

UPDATE 13:00 Jucatorii au iesit dimineata la plimbare in Parcul Mogosoaia, la 2 grade Celsius. Din cauza frigului, au stat doar 15 minute. La ora jocului vor fi 0 grade!

UPDATE Potrivit informatiilor obtinute de www.sport.ro, Cosmin Contra s-a razgandit in aceasta dimineata in privinta atacantului cu care va juca diseara, la Ploiesti. El este tentat sa il titularizeze pe Claudiu Keseru!

O alta varianta este aceea ca selectionerul sa foloseasca un sistem cu doi atacanti, iar Keseru si Puscas sa fie trimisi pe teren. Acest lucru ar insemna ca Ciprian Deac ar sari din schema.