VIDEO Pe cine a remarcat Mircea Rednic după România - Belarus 2-1: ”Trebuie să credem”

Mircea Rednic Romania Romania - Belarus Nationala
Data publicarii: Miercuri 29 Martie 2023, 08:51
Data actualizarii: Miercuri 29 Martie 2023, 08:52

Mircea Rednic, fostul antrenor de la Dinamo, a urmărit de pe Arena Națională partida dintre România și Belarus, câștigată de „tricolori” cu scorul de 2-1.

După meci, ”Puriul” a tras concluzii și face apel la optimism din partea suporterilor, având în vedere că România a început bine campania de calificare la EURO 2024, cu șase puncte din tot atâtea posibile, și este pe locul doi, la egalitate cu Elveția și la patru puncte distanță de următoarea clasată.

Rednic a remarcat jocul bun din prima repriză și a avut și doi remarcați: autorii golurilor, Nicolae Stanciu și Andrei Burcă.

Mircea Rednic: ”Haideți să fim pozitivi”

„O repriză foarte bună, chiar mi-a plăcut prima repriză. Trei puncte importante, bine că Kosovo nu a câștigat și suntem în grafic. La cum au jucat în Israel, e nesperat, dar e bine.

Avem șase puncte, haideți să fim și pozitivi. Au fost și schimbări, mai ales de la meciul trecut. Chiar mi-a plăcut prima repriză, a doua... așa suntem noi, în România, ne mulțumim. Elveția i-a prins și le-a dat cinci. Chiar vorbeam cu colegii mei și spuneau că parcă sunt mai slabi ca Andorra cei din Belarus. Bine că am câștigat”, a spus Rednic.

VIDEO - Mircea Rednic, după România - Belarus

Întrebat pe cine a remarcat din această partidă, fostul antrenor de la Dinamo a răspuns fără ezitare: ”Mi-a plăcut Stanciu, Burcă mi-a plăcut. Trebuie să credem, nu? E important pentru imaginea fotbalului românesc”.

Naționala României va juca următoarele două meciuri din campania de calificare în deplasare cu Kosovo, pe 16 iunie de la 21:45, iar apoi cu Elveția, pe 19 iunie, de la aceeași oră.