A intervenit Mitică Dragomir după România - Belarus 2-1! Doi tricolori l-au dat pe spate: "Agresivi!"

Dumitru Dragomir alex dobre Octavian Popescu Romania - Belarus Nationala Dumitru Dragomir
Data publicarii: Miercuri 29 Martie 2023, 00:14
Data actualizarii: Miercuri 29 Martie 2023, 00:36

România - Belarus 2-1, într-un meci din etapa a doua a Grupei I din preliminariile EURO 2024.

Dumitru Dragomir și-a manifestat admirația pentru felul în care s-au sacrificat pe teren Octavian Popescu și Alex Dobre, jucători intrați pe teren în actul secund al meciului de pe Arena Națională.

După un prim act în care au deținut controlul și și-au creat ocazii de a marca, tricolorii au cedat inițiativa în ultima parte a meciului. Au fost egalați, iar oaspeții au prins încredere în ultimele minute, când au cerut și o lovitură de la 11 metri.

Fostul șef al LPF a scos în evidență doi jucători care au impulsionat atacul echipiei lui Edi Iordănescu în actul secund: Alex Dobre și Octavian Popescu.

Mitică Dragomir, OK pentru Dobre și Tavi Popescu

„Sunt mulțumit de prima repriză și de rezultat. Da, am dat două goluri întâmplătoare, pe greșelile lor! Însă naționala a putut să alerge.

Așa trebuie să joci la națională, în forță, agresiv, cum a făcut-o Tavi Popescu (n.r. - trimis pe teren în minutul 65).  Dar sunt câțiva care nu susțin efortul! Eu aș merge pe mâna lui Alex Dobre ăsta, care fuge, dar nu știu cât rezistă. Aș merge și pe mâna lui Tavi Popescu, vă spun”, a declarat Dumitru Dragomir, potrivit Gsp.

REZULTATELE PRIMELOR DOUĂ ETAPE ŞI PROGRAMUL COMPLET AL GRUPEI I DE CALIFICARE LA EURO 2024

25 martie 2023: Belarus – Elveţia 0-5, Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1

28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus 2-1, Kosovo – Andorra 1-1, Elveţia – Israel 3-0

16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveţia (21:45)

19 iunie 2023: Elveţia – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)

9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveţia (21:45)

12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveţia – Andorra (21:45)

12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveţia (21:45)

15 octombrie 2023: Elveţia – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)

18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveţia – Kosovo (21:45)

21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveţia, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)