"De ce nu a mai avut același discurs și atunci?". Helmuth Duckadam l-a taxat pe Olimpiu Moruțan după declarațiile făcute

Olimpiu Morutan Helmuth Duckadam preliminarii euro 2024 Romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 21:43
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 21:56

Echipa națională a României s-a impus cu scorul de 2-0 în fața reprezentativei Kosovo, în preliminariile pentru EURO 2024.

Chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, ”tricolorii” au tremurat pentru victorie pe Arena Națională. Nicolae Stanciu a ratat un penalty, dar și-a luat revanșa reușind să deschidă scorul în minutul 83, cu un șut care l-a lăsat ”mască” pe portarul advers.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Valentin Mihăilă, iar România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare.

Helmuth Duckadam nu l-a iertat pe Olimpiu Moruțan

Fostul internațional român a comentat declarațiile făcute de mijlocaș, explicând că ar fi trebuit să aibă un discurs asemănător și atunci când România U19 a ratat calificarea la Campionatul European.

În martie 2018, Olimpiu Moruțan a înscris în partida cu Ucraina U19, dar a fost eliminat imediat deoarece s-a bucurat scoțându-și tricoul. Adversarii au revenit, iar reprezentativa României a pierdut biletul la EURO U19.

"Ce dreptate să aibă? Jucători care câștigă milioane, unii nici nu joacă… cum poți fi atât de afectat. Când se dau 3 milioane jumate pe Moruțan la Galatasaray, de ce nu a rămas acolo să joace în Champions League? A fost împrumutat în stânga și în dreapta.

Da, jucăm mai slab decât Israel, spunem ce vedem, ce să spunem? Eu aș fi vrut să aibă aceeași reacție după meciul cu Ucraina, când și-a scos tricoul și a fost eliminat.

Iar atunci s-a distrus o națională frumoasă, care putea participa la un european. De ce nu a mai avut același discurs și atunci?", a declarat Helmuth Duckadam, potrivit Digi Sport.