VIDEO EXCLUSIV Cu lacrimi în ochi, Constantin Gâlcă a vorbit despre meciul de adio al Generației de Aur: "Totul a fost mai ușor, nota 10!"

Constantin Galca Generatia de aur meci generatia de aur Nationala
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 18:32
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 18:34

Generația de Aur s-a impus în fața Legendelor Lumii în meciul de retragere, scor 3-2, pe Arena Națională. Meciul a fost transmis în direct pe PRO TV și VOYO.

Pentru selecționata condusă de Jose Mourinho au marcat Rivaldo (minutul 21) și Pandev (minutul 28), în timp ce pentru ”Generația de Aur” au înscris Basarab Panduru (minutul 41), Gică Hagi (minutul 64) și Costel Gâlcă (minutul 72).

A fost o seară superbă pe cel mai mare stadion al României. La meci au fost prezenți 54.967 de spectatori, cea mai mare asistență înregistrată pe Arena Națională.

Au fost momente emoționante, iar spectacolul fotbalistic nu a lipsit. Starurile prezente pe teren s-au întrecut în execuții care mai de care mai spectaculoase.

Emoțiile au continuat și după fluierul final. A avut loc o ceremonie de premiere, unde fiecare membru al Generației de Aur a primit un trofeu, iar, mai apoi, legendele fotbalului românesc au făcut turul Arenei Naționale în aplauzele zecilor de mii de spectatori.

Reacția lui Constantin Gâlcă după meciul Generației de Aur

Actualul antrenor de la Universitatea Craiova a fost vizibil emoționat la interviul acordat după partidă. Fostul internațional român a vorbit la superlativ despre public, dar și despre Gică Hagi.

"O seară de neuitat. Mulțumim tuturor, și celor care nu au venit la meci. A fost ceva extraordinar, impresionant. Dacă stadionul aveam 100.000 de locuri, era plin. Le mulțumim pentru apreciere, pe sprijinul pe care ni l-au arătat tot timpul.

Am retrăit multe momente, multe meciuri, cu o încărcătură foarte mare. Totul a fost mai ușor cu acești spectatori lângă noi. Nota 10!

E emoționant, am avut colegii alături, o țară minunată, niște spectatori minunați. Sperăm ca oamenii să iasă din nou în stradă. Merită să le aducem bucurii!

Hagi are o calitate extraordinară și a demonstrat că este cel mai bun fotbalist român din toate timpurile", a declarat Constantin Gâlcă, pentru PRO TV