Publicațiile sârbe, revoltate după ce România a fost pedepsită de UEFA pentru incidentele de la meciul cu Kosovo

Romania EURO 2024 kosovo Nationala
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 10:14
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 10:21

România va disputa următorul meci din preliminariile Euro 2024 cu porţile închise ca urmare a incidentelor provocate de suporteri la meciul cu naționala din Kosovo.

La partida România - Kosovo, din preliminariile EURO 2024, suporterii români au afișat bannerul „Kosovo e Serbia”, motiv pentru care naționala noastră a fost sancționată disciplinar de UEFA.

În urma acestei decizii, întâlnirea cu naţionalei României cu Andorra se va disputa cu porţile închise. Cu toate acestea pe stadion vor avea acces gratuit copiii sub 14 ani.

Presa din Serbia a sărit imediat în apărarea României, susținând că forul european au luat o decizie „rușinoasă” (Hotsport). Jurnaliștii de la Novosti au numit-o chiar „brutală”.

Nici cei de la Kurir nu s-au ferit să arate cu degetul către UEFA: „Pedeapsă rușinoasă primită de România pentru bannerul 'Kosovo e Serbia'. Este o lovitură cu adevărat mare primită de vecinii noștri”, au titrat aceștia.

„Șoc! Stadion suspendat din cauza bannerului 'Kosovo e Serbia' - UEFA este nemiloasă”, au titrat cei de la Espreso, care consideră drept „draconică” maniera în care forul contintental a judecat speța, potrivit Digisport.

România - Kosovo, scor 2-0

La 12 septembrie, echipa naţională de fotbal a României a învins selecţionata Kosovo, cu scorul de 2-0 (0-0), pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Partida a fost întreruptă de arbitru în minutul 18 pentru mesaje cu tentă politică, un grup de suporteri români de la peluza Sud afişând bannerul ''Basarabia e Romania, Kosovo e Serbia''. UEFA a anunţat pe site-ul său că meciul a fost ''suspendat din cauza comportamentului discriminatoriu al suporterilor'', iar arbitrul a reluat jocul după o pauză de aproximativ 50 de minute.

România este neînvinsă în această campanie, cu trei victorii şi trei egaluri, având 12 puncte, după Elveţia, 14 puncte, dar înaintea celorlalte echipe, Israel, 11 puncte, Belarus, 4 puncte, Kosovo, 4 puncte, Andorra, 2 puncte.

Luna viitoare, România va juca în deplasare cu Belarus (12 octombrie) şi acasă cu Andorra (15 octombrie).