Câte bilete s-au vândut până acum la România - Kosovo

România - Kosovo Arena Nationala Nationala
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 11:58
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 11:57

Selecționata lui Edward Iordănescu așteaptă un număr cât mai mare de suporteri la meciul cu Kosovo.

Naționala României vine după remiza norocoasă cu Israel (1-1). Tricolorii au fost dominați categoric pe Arena Națională, în meciul din etapa a cincea a preliminariilor EURO 2024, dar acum trebuie să șteargă evoluția cu buretele și să revină în forță pentru partida cu Kosovo.

Conform DigiSport, până luni dimineață s-au vândtu mai bine de 20.000 de bilete la România - Kosovo. Sursa a mai menționat că s-ar putea ca până la ora meciului să fie cel puțin 30.000 de spectatori prezenți pe Arena Națională.

Cel mai mare stadion din țară dispune de o capacitate de aproximativ 55.000 de locuri. La meciul cu Israel, au fost prezenți nu mai puțin de 49.000 de suporteri ai tricolorilor în tribune.

România - Kosovo e joi, de la ora 21:45, în a șasea etapă din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2024. Meciul va fi LIVE TEXT și pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).

Echipele de start

• România: Moldovan - Manea, Burcă, Drăgușin, Bancu - M. Marin, R. Marin - Sorescu, Stanciu, Coman - Alibec
  • Israel: Glazer – Dasa, Miguel Vitor, Lavi, Dor Peretz, Solomon, Goldberg, Turgeman, Gloukh,17. Jehezkel, Revivo