România - Franța 0-3 (22-25, 14-25, 25-27) Bravo, băieți! Tricolorii lui Sergiu Stancu au ratat calificarea în semifinalele Europeanului de volei, dar rămân cu o performanță uriașă

echipa nationala de volei masculin Campionatul European de volei masculin EuroVolley 2023 nationala frantei Sergiu Stancu Volei
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 22:28
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 22:37

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre România și Franța din sferturile de finală ale Campionatului European de volei pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

ROMÂNIA - FRANȚA 0:3 (22-25, 14-25, 25-27)

Final de meci!

România - Franța 25-27

România - Franța 25-25 Construcție excelentă pentru francezi care anulează set-point-ul tricolor.

România - Franța 25-24 Minge de set pentru tricolori.

România - Franța 24-24 Dramatism la cele mai înalte cote.

România - Franța 24-23 România a avut trei mingi de set însă pe primele două nu a reușit să le valorifice.

România - Franța 23-19 Suntem la două puncte de adjudecarea setului al treilea și, implict, reintrarea în meci. Se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci seturi.

România - Franța 21-16 Bala reușește un punct esențial.

România - Franța 18-13 Tricolorii și-au ridicat nivelul mental și găsesc atacuri pe care francezii nu le pot neutraliza.

România - Franța 14-11 Rață punctează printr-un trasor în diagonală.

România - Franța 11-9 Francezii mai pun un punct după un atac în diagonală peste blocajul tricolor.

România - Franța 9-6 "E cea mai mare performanță ce-ați făcut aici, dar jucați pentru voi!", a fost speech-ul lui Sergiu Stancu.

România - Franța 8-6 Revenire a francezilor care-l fac pe Sergiu Stancu să solicite timeout.

România - Franța 6-2 Sextetul pe care mizează selecționerul e același cu care a început partida de la Varna.

România - Franța 3-0 Călin aduce al doilea punct după ce Franța începuse curajos. Selecționerul Franței solicită timeout.

Începe setul al treilea!

Selecționerul Sergiu Stancu a comentat jocul naționalei la pauza dintre setul doi și setul trei: "Contra unor echipe de top, cum e Franța, trebuie să profiți de toate șansele pe care le ai în primul set. În caz contrar e greu să rămâi în joc. Sperăm să ne revenim acum și să jucăm la fel de bine ca în primul set". Conform contractului, unul dintre antrenori trebuie să ofere o scurtă reacție în pauza mare, direct pe parchet.

Final de set secund! România - Franța 14-25. Campioana olimpică se distanțează. Se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci seturi.

România - Franța 14-25 Se încheie și setul al doilea. Dacă în primul act tricolorii le-au făcut zile fripte francezilor, uzându-i fizic prin acțiune variate, în al doilea set jocul a curs în favoarea formației lui Jean Patry și a colegilor lui.

România - Franța 13-24 Campioana olimpică are minge de set dar România mizează pe o defensivă excelentă și salvează o primă minge de set.

România - Franța 9-18 Avans mare pentru campioana olimpică care mizează pe un joc complex, care îi pune în dificultate pe tricolori.

România - Franța 4-12 Atacul lui Balean oprește distanțarea francezilor.

România - Franța 3-6 Tricolorii își revin încet și fac trei puncte consecutive.

România - Franța 1-6 Intrarea lui Constantin Dumitru se dovedește norocoasă și România face primul punct al acestui set

România - Franța 0-4  Franța începe motivată setul secund și reușește patru puncte consecutive. Sergiu Stancu solicită timeout.

A început setul al doilea!

Finalul primului set! 22-25!

România - Franța 22-25 Se încheie primul set cu Franța la timonă. Deși băieții lui Stancu au condus și cu 20-18, francezii au găsit soluții și au declanșat forcingul.

România - Franța 21-24 Sergiu Stancu cere time-out! "Băieți, e păcat de munca noastră!", a fost introul discursului pe care a mizat selecționerul.

"Băieți, e păcat de munca noastră să le dăm puncte de rahat", a spus antrenorul Sergiu Stancu, la 24-21, când a solicit time-out.

România - Franța 21-22 Set de mare luptă, cu Franța la conducere după ce tricolorii au avut 20-18. Stancu mai face o schimbare.

România - Franța 20-20 Bălean întră în locul lui Rață.

România - Franța 20-18 Aciobăniței mai pune un punct pe tabelă într-un moment cheie.

România - Franța 18-18 Elevii lui Sergiu Stancu sunt egalați și pare că au găsit cum să-i pună în dificultate pe români.

România - Franța 18-16 România construiește excelent și Călin mai pune un punct pe tabelă.

România - Franța 13-11 Aciobăniței se înalță senzațional și mărește avansul la două puncte. Francezii cer arbitrajul video, dar mingea a fost în teren și punctul rămâne pentru echipa lui Sergiu Stancu.

România - Franța 10-9 Blocaj excelent al elevilor lui Sergiu Stancu și România trece în avantaj.

România - Franța 7-7. Dumitru pasează excelent pentru Florian Bela Bartha care înfinge un trasor în terenul campioanei olimpice.

România - Franța 6-6. Meci echilibrat în primul set, echipele merg cal la cap

A început primul set al sfertului de finală!

România începe în următoarea formulă: Aciobăniței - Dumitru - Călin - Bartha - Rață - Bala

În câteva momente începe meciul de la Varna!

Știrea inițială

România lui Sergiu Stancu va înfrunta echipa Franţei, luni, în sferturile EuroVolley 2023, la Varna, de la ora 21:00.

”Toate drumurile duc la Varna!”, scrie Federația Română de Volei pe pagina oficială de Facebook înaintea sfertului cu campioana olimpică:

”România joacă în sferturile de finală ale Euro 2023 contra campioanei olimpice, Franța. Tricolorii sunt în fața celei mai mari performanțe din ultimii 38 de ani. Din 1985, România nu a mai fost între primele opt echipe ale Europei!

La ora 21:00, România și Franța se întâlnesc la doar șapte zile distanță de la cea mai mare surpriză a Campionatului European 2023.

Elevii lui Sergiu Stancu au învins Franța, la Tel Aviv, primul succes al unei echipe masculine din România în fața unei campioane olimpice, în ultimii 40 de ani!”.

În 1963, deci acum 60 de ani, România câștiga singurul ei titlu de campioană europeană.

Duelul dintre echipele Serbiei şi Poloniei deţine capul de afiş al sferturilor de finală ale Campionatului European de volei masculin - EuroVolley 2023, după victoriile obţinute de acestea, duminică, la Bari (Italia), în optimi.

Serbia, care a disputat semifinale la ultimele trei ediţii ale competiţiei continentale (campioană în 2019), a dispus în optimi de Cehia cu 3-0.

Polonia, campioană mondială în 2018 şi vicecampioană mondială în 2022, s-a impus cu 3-1 în faţa Belgiei.