Unicul Pep! Guardiola scrie istorie în Liga Campionilor, după o nouă calificare

Pep Guardiola Carlo Ancelotti Jose Mourinho Liga Campionilor Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 14 Aprilie 2022, 00:29
Data actualizarii: Joi 14 Aprilie 2022, 00:29

Manchester City s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a remizat contra lui Atletico Madrid, scor 0-0 (1-0, la general).

Deși a fost superioară în trei reprize din cele patru, City a suferit în ultima parte a returului de pe Wanda Metropolitano, când Atletico a ieșit la atac și a avut mai multe ocazii importante de a marca, inclusiv în prelungiri, după ce formația lui Diego Simeone a rămas în inferioritate numerică, în urma eliminării lui Felipe.

Pep Guardiola scrie istorie în Liga Campionilor

În urma acestui rezultat, Pep Guardiola a devenit singurul antrenor care izbutește să se califice de nouă ori în semifinalele Ligii Campionilor - de patru ori cu Barcelona, de trei ori cu Bayern și de două ori cu Manchester City, potrivit Opta.

Antrenorul lui Manchester City este urmat în această ierarhie de Jose Mourinho și Carlo Ancelotti, care au atins penultimul act al Ligii în opt rânduri.

Deși a ajuns de opt ori în semifinale, Pep Guardiola a câștigat doar de două ori trofeul Champions League, în ambele ocazii cu FC Barcelona (2009 și 2011).

În semifinale, Manchester City va întâlni Real Madrid, echipa lui Carlo Ancelotti. Partidele sunt programate pe 26/27 aprilie (turul) și 3/4 mai (returul).

Cine joacă în semifinalele Ligii Campionilor

Meciurile din semifinalele Ligii Campionilor sunt Manchester City - Real Madrid și Liverpool - Villarreal.